Péter Nádas. Obsesje i narracje "pisarza miejskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 20:00
– Jego pisarstwo wyróżnia zupełnie nowe konstruowanie tekstu prozatorskiego – mówiła Elżbieta Sobolewska, tłumaczka długo oczekiwanej powieści "Pamięć" Pétera Nádasa.
Audio
  • Péter Nádas. Obsesje i narracje "pisarza miejskiego" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pter Ndas
Péter NádasFoto: PAP/DPA/Erwin Elsner

Pojawienie się polskiego wydania "Pamięci" przez wielu komentatorów uważane jest za najważniejsze wydarzenie kulturalne 2017 roku w naszym kraju. Mamy bowiem do czynienia z dziełem, które Susan Sontag nazwała "najlepszą powieścią naszych czasów i jedną z najlepszych powieści XX wieku". Nadrabiamy też pewną zaległość - Péter Nádas, jeden z najwybitniejszych pisarzy węgierskich XX i XXI wieku, nie był do tej pory obecny w polskich księgarniach.

Kim jest autor "Pamięci"? Odpowiadając na to pytanie, Elżbieta Sobolewska zauważyła, że należy cofnąć się do lat 70. i 80., gdy powstawał nurt tzw. nowej prozy węgierskiej. O tym, czym był ów nurt związany z "literaturą miejską", która przeciwstawiała się "literaturze ludowej", i jakie elementy prozy Pétera Nádasa stanowią o jego oryginalności na tle całej Europy, opowiadał w Dwójce także pisarz i miłośnik Węgier Krzysztof Varga.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Elżbieta Sobolewska (tłumaczka literatury węgierskiej), Krzysztof Varga (pisarz, publicysta)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

Bunt 1956 roku. Wojna wolnych Węgrów z Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:00
– Dlaczego 23 października 1956 r. wybuchło powstanie? Czynników było wiele, ale najważniejszy był wpływ tego, co stało się w Polsce – mówił węgierski historyk Janos Tischler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapy bólu, historie znikania. 15. rocznica śmierci W.G. Sebalda

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 15:00
14 grudnia 2001 r. w Wielkiej Brytanii zmarł W.G. Sebald - twórca osobny, uważany za jednego z największych pisarzy 2. poł. XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Györgya Spiró droga do Maksyma Gorkiego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 16:00
W "Dwukropku" spotkaliśmy się z węgierskim pisarzem, by porozmawiać o jego nowej książce "Diavolina". György Spiró pokazuje w niej życie Gorkiego z perspektywy jego lekarki Olimpiady Czertkowej.
rozwiń zwiń