Ryszard Bolesławski. Z Podola na Hollywood Boulevard

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:02
- Jego biografia jest fascynująca. Bolesławski jako młodzieniec trafił do teatru Konstantina Stanisławskiego, bardzo chciał być aktorem. Szybko dostrzeżono, że dzięki swoim warunkom psychofizycznym jest kimś, z kim można wiązać duże nadzieje. Był Polakiem wychowanym w Rosji, który zrobił karierę w Stanach Zjednoczonych – mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff.
Audio
  • Ryszard Bolesławski. Niezwykła biografia zapomnianego artysty (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Ryszard Bolesławski
Ryszard BolesławskiFoto: NAC/domena publiczna

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o postaci Ryszarda Bolesławskiego - wybitnego aktora, reżysera i pedagoga, który urodził się w Mohylowie Podolskim.


agata trzebuchowska 1200.jpg
Agata Trzebuchowska: od początku chciałam być reżyserką, a nie aktorką

Ryszard Bolesławski to jeden z najciekawszych polskich artystów teatru i kina pierwszej połowy XX wieku. Swoją karierę rozpoczął w Rosji, gdzie pod okiem legendarnego Stanisławskiego uczył się aktorstwa, a potem reżyserii. Zwieńczeniem jego kariery była praca w Hollywood. Przed II wojną światową filmy w reżyserii Bolesławskiego prezentowane były na ekranach całego świata, a jego spektakle zobaczyć można było na deskach Broadwayu, West Endu, Warszawy, Moskwy i Paryża.

W alei gwiazd

Talent artysty bardzo szybko zauważony został w Hollywood. Pod koniec lat 20. pracował już dla wytwórni "Pathé", a w późniejszych latach także dla takich filmowych gigantów, jak "Columbia", "RKO Pictures" i "MGM". Dzięki silnej pozycji w amerykańskiej branży filmowej, w jego filmach występowały największe gwiazdy tamtego czasu, m.in. Greta Garbo, Marlene Dietrich, Gary Cooper czy Joan Crawford. Jego nazwisko widnieje na Hollywood Walk of Fame przy 7021 Hollywood Boulevard. Jego książka pedagogiczna "Aktorstwo" do dziś jest wskazówką budowania ról dla adeptów sztuki aktorskiej.

Życie Ryszarda Bolesławskiego pełne było niezwykłych zwrotów akcji. Z kim współpracował? Jakie filmy kręcił? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: prof. Barbara Osterloff

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 17.30 

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Majewski: "Czarny mercedes" będzie miał też wersję serialową

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:08
- Zaczęło się od tego, że miał być 10-odcinkowy serial, który by opowiedział całą książkę, ale jego budżet okazał się za trudny dla producentów. Zrobiłem więc film, natomiast pewne materiały, które zrobiliśmy na wyrost oraz dokrętki spowodowały, że będzie jednak serial, ale tylko 4-odcinkowy - mówił w Dwójce słynny reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Ogrodnik: smutek Mietka Kosza był jego pięknem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 18:12
- Słowa Kosza, że tylko smutek jest piękny mówią to, że każdy, nawet człowiek nieszczęśliwy ma prawo tworzyć piękne rzeczy. Smutek u Mietka miał bowiem dwie strony. Z jednej był przesączony negatywnymi emocjami, a z drugiej pięknem przeżywania rzeczywistości samemu ze sobą. W każdym smutku jest jakieś piękno – mówił w Dwójce ceniony i nagradzany aktor.
rozwiń zwiń