X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka współczesna w służbie wielkich idei

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 18:00
Od niedawna na budynku przy jednej z warszawskich ulic znajduje się mural z czarno-białym napisem: "kochaj bliźniego jak siebie samego". To projekt Centrum Myśli Jana Pawła II – instytucji zajmującej się upowszechnianiem idei związanych z pontyfikatem i myślą papieża-Polaka. Czy to ewangelizacja za pomocą street artu, czy raczej próba zmuszenia ludzi do refleksji?
Audio
  • Sztuka współczesna w służbie wielkich idei (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bydgoski mural przedstawiający papieża Jana Pawła II
Bydgoski mural przedstawiający papieża Jana Pawła IIFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Czy murale i sztuki audiowizualne mogą być nośnikiem pozytywnych wartości - takich jak patriotyzm i nauczanie Jana Pawła II? Jak wyjaśnił prof. Michał Łuczewski, jeden z inicjatorów projektu powstania muralu na Woli, taka idea ma przede wszystkim zmusić przechodnia do zastanowienia się nad głębszym wymiarem Warszawy i jej rzeczywistości. - To jest ten wymiar, który najbardziej interesował Jana Pawła II. I właśnie do takich miejsc chcemy przyjść z przekazem, żeby ludzie się zatrzymali, zadumali i zobaczyli, że to miasto nie jest takie, jak im się wydaje - mówił socjolog.

Zdaniem Krzysztofa Noworyty taki sposób manifestacji wyższych idei jest dobry, ponieważ obecny rynek podsuwa nam wartości dość płytkie i nieprowadzące donikąd. Reżyser podkreślił również sposób prezentacji przesłania, jakie niesie za sobą mural na Woli. Projekt odwołuje się bowiem do szkoły polskiego street artu. Nie jest to zatem kiczowaty obrazek, lecz interesująca zabawa typografią i formą.

Czy powinniśmy na nowo przemyśleć to, kim jesteśmy? I dlaczego promowanie idei wywołuje bunt? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Michał Szułdrzyński

Goście: Krzysztof Noworyta (reżyser i twórca wystaw), prof. Michał Łuczewski (socjolog)

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 17.30

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraina: w Kijowie otwarto ulicę i odsłonięto mural św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 16:55
W Kijowie uroczyście otwarto ulicę im. św. Jana Pawła II. Odsłonięto też mural, czyli malowidło naścienne z podobizną papieża Polaka. Zebrani na uroczystości podkreślali wagę nauczania Jana Pawła II dla współczesnej Ukrainy i dla polsko-ukraińskich stosunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Myśl Jana Pawła II. W 99. rocznicę urodzin papieża Polaka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 11:50
- Jan Paweł II bardzo szybko stał się mitem, symbolem. Odbyło się to bez należycie głębokiego zrozumienia jego nauczania i podejmowanych działań. Dziś mamy więc do czynienia nie tyle z weryfikacją tej legendy, co ponownym pytaniem o rolę papieża Polaka w wymiarze społecznym i moralnym – mówił w Dwójce Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto w Polsce nosi spodnie, czyli czy grozi nam wojna płci

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:18
- Wojna płci to nic nowego, zmianił się tylko jej charakter. Dziś chodzi o redefinicję ról społecznych. Według najnowszych danych coraz więcej młodych wykształconych mężczyzn deklaruje chęć pozostania w domu i zajęcia się dziećmi. Jeszcze dwie dekady temu było to nie do pomyślenia – mówiła w Dwójce dr Małgorzata Stefanowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń