Janusz Majewski: Bruno Schulz to pierwszy z ważnych pisarzy w moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:08
- To jeden z tych pisarzy, którzy ukształtowali mój gust literacki, a nawet więcej - mój stosunek do świata - mówił w Dwójce Janusz Majewski, reżyser i prozaik, który w swoim najnowszym tomie opowiadań pt. "Maleńka" aż trzy utwory poświęcił Brunonowi Schulzowi.
Janusz Majewski
Janusz MajewskiFoto: Simona Supino/Forum

O wszystkim - Janusz Majewski 1200.jpg
"Życie brane garściami". Janusz Majewski świętuje 90. urodziny

Tom "Maleńka" składa się z 14 opowiadań. Z wyjątkiem jednego, najdłuższego - 108 stron, wszystkie powstały w czasie pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią. - Jak mnie zamknęli na 100 dni w domu, musiałem się czymś zająć - tłumaczył Janusz Majewski na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Tom uzupełnia opowiadanie, które Janusz Majewski zaczynał pisać jako powieść jeszcze przed pandemią. - Im jestem starszy, tym bardziej nudzi mnie i męczy pisanie powieści, rozciąganie tego na grubość książki. Z wiekiem człowiek staje się chyba bardziej niecierpliwy - stwierdził pisarz.


Posłuchaj
29:29 Dwójka owzk 2.09.2021.mp3 Janusz Majewski o swoim najnowszym tomie opowiadań pt. "Maleńka" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Na kartach jego nowego tomu opowiadań dużo jest seksu. - Nie ma na świecie nic silniejszego, seks właściwie ustala wszelkie reguły gry na tym świecie. Popęd seksualny to w przyrodzie coś normalnego, istnieje w każdym gatunku. Jeżeli się udaje, że to coś wstydliwego czy wręcz zakazanego, grzesznego, jest to żałosne i śmieszne. Ja nie ukrywam tego, że także w moim życiu seks odegrał wielką rolę - wyznał Janusz Majewski.

W dalszej części rozmowy mówił on m.in. o kolekcjonowaniu przedmiotów, o tym, kim jest Stanisław Odrzywolski - bohater "Niedojrzałych czereśni", o przemijaniu, o tym, co jest prawdą, a co zmyśleniem w jego prozie, o tytułowej "Maleńkiej", o miłości, kobietach, o relacjach polsko-żydowskich i o tym, dlaczego są tak ważne w życiu znakomitego reżysera.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Rozmawiał: Wacław Holewiński

Gość: Janusz Majewski (pisarz, reżyser)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Janusz Majewski: nie mogę wyobrazić sobie lepszej zabawki niż kino

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 19:41
- Każdy film jest inny, spotykam się z innymi aktorami, innymi współpracownikami. Do tego wszystkiego cała ta technologia filmowa rzeczywiście jest zabawką dla chłopców. Nie mogę wyobrazić sobie żadnej lepszej, tak jak nie mogę sobie wyobrazić lepszego zawodu - mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Majewski: "Czarny mercedes" będzie miał też wersję serialową

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:08
- Zaczęło się od tego, że miał być 10-odcinkowy serial, który by opowiedział całą książkę, ale jego budżet okazał się za trudny dla producentów. Zrobiłem więc film, natomiast pewne materiały, które zrobiliśmy na wyrost oraz dokrętki spowodowały, że będzie jednak serial, ale tylko 4-odcinkowy - mówił w Dwójce słynny reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie brane garściami". Janusz Majewski świętuje 90. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:05
- Jeśli rzemieślnik jest artystą, a Janusz Majewski nim jest, to w jego rękach przedmiot zamienia się w dzieło sztuki - mówił o kończącym w czwartek (5.08) 90 lat reżyserze Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy. Program 2 Polskiego Radia włącza się w świętowanie jubileuszu. 
rozwiń zwiń