"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 12:00
"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
Kadr z filmu 20 dni w Mariupolu (reż. Mścisław Czernow). To jeden z tytułów nominowanych w tym roku do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Kadr z filmu "20 dni w Mariupolu" (reż. Mścisław Czernow). To jeden z tytułów nominowanych w tym roku do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny"Foto: Mat. pras.
  • Dokument "20 dni w Mariupolu" był prezentowany w Polsce na ubiegłorocznym Festiwalu Watch Docs, gdzie zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności.
  • Jest to wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca - Mścisława Czernowa.
  • O obrazie, który jest nominowany do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny", opowiadał w "Poranku Dwójki" Żenia Klimakin, redaktor naczelny portalu "Nowa Polsza", były dziennikarz Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy (2009-2016).

"20 dni w Mariupolu" to bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca...

"20 dni w Mariupolu" - film, który poruszy każdego

- Wydaje mi się, że akurat w przypadku tego filmu narodowość nie ma kluczowego znaczenia. Bo kiedy widzisz to wszystko, co się działo, to musisz mieć chyba kamień zamiast serca, żeby cię to nie poruszyło, żeby nie poczuć empatii, współczucia wobec osób, które przez cały ten czas były w oblężeniu. To naprawdę wyjątkowa produkcja - przekonywał Żenia Klimakin.

Zagłada miasta okiem kamery

Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną - tak o dokumencie Mścisława Czernowa napisał Konrad Wirkowski, dyrektor Festiwalu Watch Docs, na którym film ten zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności.

Pokaz filmu i spotkanie z bohaterami

Dzięki współpracy Festiwalu Watch Docs z portalem "Nowa Polsza" w najbliższą niedzielę (11.02) w warszawskiej Kinotece odbędzie się otwarty pokaz filmu "20 dni w Mariupolu".

- Z tego, co wiem, trochę biletów jeszcze zostało. Zachęcam, by przyjść i przekonać się, że jest to historia nie tylko o niszczeniu i zabijaniu. W tym filmie jest też dużo ludzkiego ciepła, możemy zobaczyć, jak człowiek potrafi być piękny i pomagać innym, wspierać siebie nawzajem - podkreślał Żenia Klimakin.

Posłuchaj
18:29 Poranek Dwójki klimakin 6.02.2024.mp3 Żenia Klimakin o filmie dokumentalnym "20 dni w Mariupolu" (Poranek Dwójki) 

Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu "20 dni w Mariupolu" - jednego z tytułów nominowanych w tym roku do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny".

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Żenia Klimakin (ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu "20 dni w Mariupolu")

Data emisji: 6.02.2024

Godz. emisji: 9.30

mgc/pg/mo/kormp

Czytaj także

Brałam plecak ze sprzętem i nie wiedziałam, czy wrócę – wspomnienia z oblężonego Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 14:05
Kateryna Suchomłynowa, radna z Mariupola, przeżyła oblężenie swojego rodzinnego miasta: ratowała ludzi umierających pod gruzami zbombardowanych domów, wspierała żołnierzy pułku Azow broniących kombinatu Azowstal. Po ucieczce z Mariupola związała się z polskim Instytutem Męstwa i Solidarności im. Witolda Pileckiego. Zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni wojennych i opowiada o nich nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. – To jest mój codzienny front w walce z okupantem – mówi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.
rozwiń zwiń