Joanna Rawik: pół życia leżę i czytam, a drugie pół siedzę i piszę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 21:09
Wokalistka i dziennikarka - Joanna Rawik skończyła w tym roku 90 lat. W audycji "O wszystkim z kulturą" artystka opowiedziała o swoich początkach, występach i karierze.
Joanna Rawik to artystka wielu talentów
Joanna Rawik to artystka wielu talentówFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Joanna Rawik jako piosenkarka zadebiutowała w połowie lat 50. we wrocławskim kabarecie Kaczka. Popularność przyniósł jej niebanalny głos. To za jego sprawą nazywana była we Francji "Juliette Greco znad Wisły". Współpracowała z wieloma zespołami, koncertowała w kraju i za granicą. Wykładała również historię piosenki francuskiej i wiedzę o kulturzeJest autorką wspomnień "Za kulisami sławy" i "Kocham świat: wspomnienia z piosenką". Napisała też książki: "Hymn życia i miłości - opowieść o Édith Piaf", "Maestra - opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej", "Krótka opowieść o piosence", "Epitafium dla wróbla" i "Muzyka życia". 

Przepis o długowieczność

Joanna Rawik zapytana o swój przepis na długowieczność stwierdziła, że niczego takiego nie zna. - Dla mnie pesel to abstrakcja, z którą nie mam nic wspólnego. To chyba dobre geny po mamie. Najzabawniejsze jest to, że z natury jestem strasznie leniwa. Żadne gimnastyki, żadne marsze czy biegi. Pół życia leżę i czytam, a drugie pół siedzę i piszę. Czasami stawałam przy mikrofonie - powiedziała.

- Śpiewałam bardzo niedużo, bo ściganie się w festiwalach szybko mnie znudziło. Miała na szczęście tak świetnych i mądrych szefów, którzy zorientowali się, że mogę coś więcej, i bardzo wcześnie zaczęłam robić audycje radiowe - zdradziła. 

Joanna Rawik - Obieżyświat

Joanna Rawik przez swoje dotychczasowe życie mieszkała w kilku miastach. Wśród nich był Kraków, gdzie wokalistka miała okazję występować z czołowymi polskimi artystami. - Jesienią w 1966 roku miałam recitale z Wojciechem Młynarskim w kawiarni "Nowy Świat". Przychodziły na te występy tłumy. Po koncercie przyszedł za kulisy pan Edward Dziewoński. Powiedział mi wtedy na ucho, że: "musi pani koniecznie odkrakowić repertuar" - wspominała.

- Znałam go i ceniłam, ale kompletnie nie wiedziałam, o co jemu chodzi. Po pewnym czasie zrozumiałam, że nie rozumiał tych krakowskich klimatów - dodała.

Rumunia                         

Joanna Rawik urodziła się w Rumunii i bliska jest jej tamtejsza kultura. - George Enescu jest bardzo ciekawym kompozytorem. Chyba mało kto na świecie wprowadził tak dużo folkloru do symfoniki. W 1968 roku byłam w Rumunii z bardzo prestiżowymi koncertami. Nazywało się to "Dekada kultury polskiej" - powiedziała.

- Zrobili dla nas specjalny pokaz ichniego "Mazowsza", czyli zespołu Pernica. Moi koledzy nie mogli się nadziwić. Są różne takty. To wpływy tureckiego panowania przez 400 lat - dodała.


Posłuchaj
23:58 O wszystkim z kultura.mp3 Joanna Rawik o swojej karierze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Joanna Rawik (wokalistka, dziennikarka)

Data emisji: 22.05.2024

Godzina emisji: 17.30 

dz/wmkor


Czytaj także

Profesor, nauczyciel, propagator. Muzycy wspominają Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 09:46
W wieku 88 lat odszedł od nas Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman tworzył wiele zespołów i dla wielu muzyków był nauczycielem. W audycji "Teraz jazz" w Programie 2 Polskiego Radia, artystę wspominali: Henryk Miśkiewicz, Tomasz Tłuczkiewicz, Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Niedziela i Marcin Jahr.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Miśkiewicz wraca do młodzieńczych kompozycji. "Zostałem wtedy obdarzony dużym zaufaniem"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 13:43
Henryk Miśkiewicz występował ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w Polsce, a liczby jego nagrań nie da się ustalić. Tak wiele ich dokonał. Te, które skomponował dla Andrzeja Trzaskowskiego, wykonał ponownie. Zapowiada je singiel "Kakaruka". Muzyk opowiedział w Dwójce o swojej karierze u boku Andrzeja Trzaskowskiego oraz ocenił współpracę z młodymi muzykami.
rozwiń zwiń