Henryk Miśkiewicz wraca do młodzieńczych kompozycji. "Zostałem wtedy obdarzony dużym zaufaniem"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 13:43
Henryk Miśkiewicz występował ze wszystkimi najważniejszymi muzykami w Polsce, a liczby jego nagrań nie da się ustalić. Tak wiele ich dokonał. Te, które skomponował dla Andrzeja Trzaskowskiego, wykonał ponownie. Zapowiada je singiel "Kakaruka". Muzyk opowiedział w Dwójce o swojej karierze u boku Andrzeja Trzaskowskiego oraz ocenił współpracę z młodymi muzykami.
Henryk Miśkiewicz z zespołem
Henryk Miśkiewicz z zespołem Foto: Cezary Piwowarski/PR
  • Singiel "Kakaruka", wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia i Chopin University PRESS, zapowiada swingowo-funkowy karnawał w przeddzień lata.
  • Henryk Miśkiewicz komponował w przeszłości dla Andrzeja Trzaskowskiego.
  • Swoje dawne kompozycje nagrał z towarzyszeniem big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Henryk Miśkiewicz - mistrz saksofonu - sięgnął po swoje młodzieńcze kompozycje i po ponad 40 latach nagrał je z towarzyszeniem big bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Singlowa "Kakaruka" zapowiada swingowo-funkowy karnawał w przeddzień lata. Singiel wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Chopin University PRESS.

Współpraca z Andrzejem Trzaskowskim

Henryk Miśkiewicz wrócił z utworami, które komponował dla Andrzeja Trzaskowskiego. Wspominając tamten czas, podkreślił, że został wtedy obdarzony dużym zaufaniem. - Andrzej Trzaskowski zaufał mi i wielu muzykom. Prosił nas, żebyśmy pisali takie bardziej ujazzowione utwory. Orkiestra Polskiego Radia zajmowała się pisaniem np. podkładów do piosenek. My pisaliśmy od czasu do czasu swoje kompozycje - wspominał.

- Nie były one emitowane w radiu, ale czasami były przemycane przez rozgłośnię i mieliśmy z tego dużą frajdę. Potem poszły jednak do archiwum i leżą tam do dziś - dodał.

Współpraca z młodymi muzykami

Gość "Jazzowej rozmowy" wspominał również, że Andrzej Trzaskowski był dla niego kimś wyjątkowym. - Był on naszym ojcem. Zawsze szedł nam na rękę. Graliśmy w różnych zespołach i koncertowaliśmy. Zawsze załatwiał nam urlop bezpłatny i szedł z nami. Umożliwiał nam to, co sobie wymarzyliśmy - powiedział.

Wracając do tamtych kompozycji i nagrywając je z muzykami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Henryk Miśkiewicz zdradził, że widzi u nich emocje podobne do tych, które towarzyszyły mu w latach powstawania tych kompozycji. - Muzycy w orkiestrze byli całkowicie zaangażowani w ten projekt. Jak pisałem utwory dla Trzaskowskiego, byłem mniej więcej w tym wieku, co muzycy młodej orkiestry. Emocje, które miałem wtedy, obserwowałem u muzyków teraz. Wiele się nie zmieniło - ocenił.


Posłuchaj
09:27 Poranek Dwójki Henryk Miśkiewicz 17.05.2024.mp3 Henryk Miśkiewicz o singlu "Kakaruka" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Andrzej Zieliński

Gość: Henryk Miśkiewicz (muzyk, saksofonista)

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 8:32

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie w cyklu "Jazz.PL". Historia zatoczy koło

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:10
– Moje początki, jeżeli chodzi o pierwsze nagrania, to było właśnie Studio S-3, w którym będziemy grać koncert. Dzięki śp. Janowi Borkowskiemu Polskie Radio posiada dużo takich debiutanckich nagrań, bo tak naprawdę większość moich znajomych jazzmanów właśnie tutaj zaczynała. Bardzo to pamiętam i darzę Studio S-3 wielkim sentymentem - mówiła wokalistka Dorota Miśkiewicz, która wraz ze swoim ojcem i znakomitym saksofonistą - Henrykiem - wystąpi w piątek (18.02) w cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Miśkiewicz: melodie "Dudusia" wciąż chodzą nam po głowie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 18:58
- Z "Dudusiem" dużo pracowałem, pisał precyzyjnie, co bardzo cenię. Gdy dyrygował, nie puścił nigdy błędu - opowiadał w Dwójce Henryk Miśkiewicz, który w najbliższy piątek (29.07) na scenie Dwójki wystąpi z zespołem. W Studiu S3 Polskiego Radia zabrzmią aranżacje największych przebojów Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profesor, nauczyciel, propagator. Muzycy wspominają Jana Ptaszyna Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 09:46
W wieku 88 lat odszedł od nas Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman tworzył wiele zespołów i dla wielu muzyków był nauczycielem. W audycji "Teraz jazz" w Programie 2 Polskiego Radia, artystę wspominali: Henryk Miśkiewicz, Tomasz Tłuczkiewicz, Ewa Bem, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Niedziela i Marcin Jahr.
rozwiń zwiń