Przygody ojca Koziołka Matołka dla dorosłych. Pierwsza biografia Mariana Walentynowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 12:45
Na rynku ukazała się pierwsza biografia Mariana Walentynowicza - polskiego prekursora komiksu, zwanego "polskim Disneyem". Walentynowicz był artystą totalnym. Przed wojną jego sława jako rysownika mogła się równać jedynie ze sławą Walentynowicza jako podróżnika.
Marian Walentynowicz uwieczniony na jednym ze swoich rysunków.
Marian Walentynowicz uwieczniony na jednym ze swoich rysunków.Foto: mat.prom.

Kilka razy objechał świat dookoła. Jako korespondent wojenny przeszedł wraz z 1 Dywizją Pancerną gen. Maczka cały jej szlak bojowy. Gdziekolwiek był: na tournée z baletem reprezentacyjnym, w Afryce na safari czy na procesach norymberskich - utrwalał to, co widział. Ideałem było rysowanie w marszu. W Dwójce zaprosiliśmy na spotkanie z autorem książki, Markiem Górlikowskim.

>>> Posłuchaj rozmowy z  Markiem Górlikowskim

To on narysował Koziołka Matołka

Jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci, "Koziołek Matołek", ma dwóch ojców: pisarza Kornela Makuszyńskiego i karykaturzystę Mariana Walentynowicza. Barwne i bogate życie rysownika wyrasta ponad poszukiwania mitycznego Pacanowa.

Niezwykle barwne i bogate życie znanego rysownika zaczęło się w Petersburgu. W czasie rewolucji stanął przed plutonem egzekucyjnym, cudem przeżył. Przeniósł się do Warszawy, gdzie stał się popularnym rysownikiem. Współpracował między innymi z "Kurierem Codziennym" i "Naokoło Świata".

Czytaj także:

Marian Walentynowicz "mówił o sobie, że wygląda jak nóż z profilu"

Marian Walentynowicz urodził się w 1896 roku. Był architektem, karykaturzystą i pionierem polskiego komiksu. W czasie II wojny światowej pełnił funkcję korespondenta przy Dywizji Pancernej gen. Maczka, opisał między innymi słynną bitwę pod Falaise.

- Był wysoki i bardzo chudy. Mówił o sobie, że wygląda jak nóż z profilu i że dwa razy musi wejść do pokoju, żeby go zauważono. W karykaturach był wobec siebie bezlitosny - wspominał przed laty w Polskim Radiu Wojciech Walentynowicz, bratanek artysty.

"Wojna bez patosu"

W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, przez Rumunię i Francję przedostał się do Szkocji, gdzie został korespondentem wojennym przy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zaprojektował też znak cichociemnych w postaci spadającego do walki orła. Swoje wspomnienia wojenne opisał w książce "Wojna bez patosu".

Droga do Pacanowa

Nieustannie podróżował, odbył kilka podróży dookoła świata. Polował w Indiach, przemierzał afrykański busz i kanadyjskie pustkowia. Pisał reportaże i rysował - mieustannie utrwalał to, co widział. We współpracy z Kornelem Makuszyńskim stworzył postać Koziołka Matołka.

Odszedł 26 sierpnia 1967 roku.

*** 

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Małgorzata Nieciecka-Mac

Data emisji: 12.05.2025

Godzina emisji: 19.10

PR Historia/SDiR/zch/k

Czytaj także

Edukacja przez zabawę. Czy wróble mogą być bohaterami komiksu?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 12:20
Jak połączyć dobrą zabawę z edukacją przyrodniczą? Odpowiedzią jest… komiks. "Detektyw Wróbel i tajemniczy przybysze" - taki tytuł nosi trzecia część komiksowej serii autorstwa Adama Wajraka i Tomasza Samojlika. Jej akcja, okraszona kryminalną tajemnicą, dzieje się w mieście, a głównymi bohaterami są ptaki, m.in. wróble, sikorki i gołębie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Cygan i podróż przez Włochy śladami Goethego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2025 20:00
Johann Wolfgang Goethe w 1786 roku wyruszył w podróż po Włoszech. W ciągu dwóch lat zjeździł ten kraj od Tyrolu po Sycylię. Swoje wrażenia opisał w relacji zatytułowanej "Podróż włoska". Śladami niemieckiego poety przez dwadzieścia lat podążał autor tekstów piosenek, poeta i prozaik Jacek Cygan. Swoje wrażenia opisał w książce "Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii".
rozwiń zwiń