Rola chrześcijaństwa we współczesnej Europie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 20:00
Panaceum na obecny kryzys w Europie, podkreślali goście Dwójki, może być powrót do - wcale nie tak odległych - chrześcijańskich korzeni.
Audio
  • Rozmowa o roli chrześcijaństwa we współczesnej Europie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images

- Gdy fala historii zmienia kierunek, jednych zatapia, a inni potrafią się na niej unosić. Dewiacja współczesnej Europy to próba poddania się takiej fali - powiedział socjolog kultury prof. Krzysztof Wielecki. Jego zdaniem kryzys trwa od połowy lat 70. i wiąże się z przyjęciem modelu neoliberalnej świeckiej demokracji. - Fukuyama obwieścił koniec historii i zapanowanie raju na ziemi. Sam tylko kryzys gospodarczy, z którego wciąż wychodzimy, pokazuje, jak bardzo się mylił - podkreślił prof. Wielecki. 

Zarówno socjolog kultury, jak też pozostali goście Bartosza Panka - ks. biskup Michał Janocha oraz Krzysztof Stanowski, zgadzają się, że panaceum na obecny kryzys może być powrót - do wcale nie tak odległych - korzeni.

- Dopóki Europa działała tak, jak ją wymyślili ojcowie-założyciele, wszystko dobrze funkcjonowało - zwrócił uwagę prof. Wielecki. - A Jean Monnet czy Robert Schuman nie kryli się ze swoją religijnością. Nie dążyli oczywiście do państwa kościelnego, lecz do państwa otwartego, jednak opartego na podstawowych wspólnych wartościach, które wiara mocno gruntuje - dodał.

Co ciekawe, samych korzenie idei państwa świeckiego doszukać można się w... chrześcijańskiej średniowiecznej Europie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: ks. biskup Michał Janocha, Krzysztof Stanowski (Prezez Fundacji Solidarności Międzynarodowej), prof. Krzysztof Wielecki (socjolog kultury)

Data emisji: 7.03.2016

Godzina emisji: 18.00

O współczesnej roli chrześcijaństwa rozmawialiśmy przed X konferencją Zjazd Gnieźnieński, która odbywa się pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa".

mm/gs

Czytaj także

Chrzest - cezura w życiu każdego chrześcijanina

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:03
- Obrzęd włączający do wspólnoty kościoła jest manifestacją uwolnienia od grzechów, od starej natury, od profanum. Po nim w życiu chrześcijanina następuje jakby nowa era - mówi religioznawca prof. Wojciech Gajewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mieszko I był jednym z filarów Rzeszy Niemieckiej"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 18:00
- W 963 roku pomiędzy Cesarstwem a Mieszkiem była wielka zbieżność interesów - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
rozwiń zwiń