Billie Holiday. "Zło ją pociągało"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 19:00
- Pewien jazzowy muzyk mówił, że gdy Billie Holiday wchodziła do pokoju pełenego mężczyzn, to zawsze wybierała tego najgorszego - opowiadał w Dwójce o legendarnej jazzowej wokalistce Korneliusz Pacuda.
Audio
  • Audycja o Billy Holiday (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Billie Holiday podczas występu w 1947 r.
Billie Holiday podczas występu w 1947 r.Foto: mat. prasowe

Punktem wyjścia do rozmowy była autobiografia Billie Holiday z 1956 roku, która właśnie ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne pt. "Lady Day śpiewa bluesa”. Goście audycji podkreślali, że choć wokalistka w niektórych miejscach tej książki mija się z prawdą i opowiada o sobie w sposób wybiórczy, to nie pomija rzeczy, które zaważyły na jej życiu. - Jako dziecko została kilka razy zgwałcona, pracowała jako prostytutka. Żeby przeżyć w tym brutalnym świecie, musiała wykształcić zestaw cech w jakiś sposób toksycznych. One umożliwiały jej funkcjonowanie - wyjaśniał trudny charakter Holiday Tomasz Gregorczyk.

Życiowe doświadczenia Billie Holiday zamieniała w piosenki. Tomasz Gregorczyk dodawał, że mimo braku wykształcenia muzycznego na scenie pojawiała się już od 14 roku życia. - Być może miała najsłabszą technikę ze wszystkich diw jazzowych, ale to o niej się mówi, że znalazła świętego Graala improwizacji. Mikrofon traktowała jak instrument, do tego w niepodrabialny sposób bawiła się frazą i czasem.

Goście Jacka Hawryluka mówili o wątkach, których ich zdaniem zabrakło w autobiografii, ale też o rzeczach, które ich zszokowały. W dyskusji nie zabrakło tematu najważniejszych utworów artystki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Korneliusz Pacuda (dziennikarz), Tomasz Gregorczyk (dziennikarz) i Aga Zaryan (wokalistka jazzowa)

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/ab

Czytaj także

Skryty gwiazdor. Kim tak naprawdę jest Bob Dylan?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:00
– To artysta, który niechętnie wyjaśnia pogłoski na swój temat. Chętnie je gmatwa, a zarazem ukrywa się przed mediami – mówił krytyk muzyczny Jarosław Szubrycht.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rockmanka, poetka, pisarka. Totalna Patti Smith

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 19:00
– Jest artystką renesansową, silną i świadomą swojego wizerunku kobietą – mówiła Agnieszka Wolny-Hamkało o jednej z najważniejszych postaci w historii rocka.
rozwiń zwiń