Kate Liu: porażka jest częścią sukcesu, a sukces może wyniknąć z porażki

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 18:30
- Obraz, który wyłania się z tych momentów, w których jesteśmy na scenie, jest niepełny, nie oddaje rzeczywistości. To, czego nie widać, to te emocje, które pozostawiamy w sali prób. A tam rozgrywa się wiele dramatów, to tam przeżywamy liczne załamania, momenty zwątpienia, stres. To wszystko jest częścią procesu twórczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. 
Kate Liu
Kate LiuFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kate Liu początkowo uczyła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario. Następnie ukończyła studia licencjackie w Curtis Institute of Music i podjęła naukę w Juilliard School pod kierunkiem Roberta McDonalda i Yoheved Kaplinskiej. Urodzona w Singapurze, rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku czterech lat, a w wieku ośmiu przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

Kate Liu: kiedy gram, myślę o przestrzeni i ciszy >>>>

Zdobyła najwyższe laury w kilku konkursach, takich jak III Międzynarodowy Konkurs Chopinowski Azji i Pacyfiku, międzynarodowe konkursy w Montrealu i Nowym Jorku.

W Warszawie jak w domu

Jak wielu chopinistów, także Kate Liu ma osobisty sentyment do Warszawy i, jak mawia "czuje się tu jak w domu", choć od konkursu, który przywiódł ją nad Wisłę, minęło już kilka lat. - Wspomnienia z całą pewnością nie zacierają się w mojej pamięci. Z biegiem lat pojawia się coraz więcej nostalgii. To wszystko do mnie wraca, gdy przyjeżdżam do Warszawy - przyznała pianistka. - Wiele się zmienia, ale pewne miejsca wyglądają nadal tak samo jak siedem lat temu. Atmosfera też pozostaje niezmienna. Właśnie dlatego czuję się tu jak w domu.

Chopin nadal w centrum

Muzyka Chopina nadal jest w centrum jej artystycznych zainteresowań. - To właśnie Chopinowi poświęcam ostatnio najwięcej czasu! Odkrywam kolejne walce, mazurki i nokturny - wymieniała Kate Liu. - Jeśli chodzi o dzieła innych kompozytorów, grywam ostatnio także sporo Prokofiewa, a w kolejnych miesiącach zamierzam skupić się też na Schumannie i Schubercie.

Doskonałość z dozą wyrozumiałości

Nasza rozmówczyni dojrzewa jako osoba i jako pianistka, co niewątpliwie zmienia sposób interpretacji i podejścia do technik grania. - Dążenie do doskonałości jest dla artysty czymś normalnym. Proces ćwiczenia jest przecież właśnie próbą osiągnięcia perfekcji. Pracując nad utworem, mam zawsze w głowie cel, który chcę osiągnąć - tłumaczyła.

Czytaj także:

- Ważne jest jednak, by nie zatracić się w tym dążeniu. Staram się ciągle przekonywać samą siebie, że nie muszę być doskonała. Trzeba mieć dla siebie pewną dozę wyrozumiałości - podkreśliła artystka. - Ludzką rzeczą jest zarówno poszukiwanie doskonałości, jak i niemożność jej osiągnięcia. Najważniejsze jest, by oddać głos muzyce, pozwolić jej przemówić.

Czas na hobby

A co Kate Liu lubi robić, kiedy odchodzi od fortepianu? - Od dziecka uwielbiam rysować. Nie próbowałam jeszcze swoich sił w malarstwie, ale myślę, że na to też przyjdzie czas. Uwielbiam sztuki wizualne - opowiadała. - Odkąd pamiętam, relaksuje mnie szkicowanie i rysowanie. To moje hobby, które zawsze przenosi mnie do bezpiecznej przestrzeni. I po części także – inspiracja.


Posłuchaj
24:50 O wszystkim z kulturą Dwójka 26 sierpień 2022 17_32_12.mp3 Rozmowa z pianistką Kate Liu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

(wykorzystano materiały festiwal.nifc.pl)

W ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmiał (25.08) koncert symfoniczny w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Andriya Yurkevycha. Solistami wydarzenia byli Kate Liu i Janusz Olejniczak.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Kate Liu (pianistka)

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 17.30

uk

Logo sponsora Logo sponsora
Czytaj także

JJ Jun Li Bui przed koncertem w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:43
- W muzyce Chopina da się usłyszeć wiele reminiscencji z różnych kultur - mówił w Dwójce kanadyjski pianista JJ Jun Li Bui, który wystąpi w Warszawie podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa". Koncert będzie transmitowany w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gianandrea Noseda: lubię poznać inspirację kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 12:50
- Jako dyrygenta na początku zawsze interesuje mnie forma, struktura muzyki, ale potem – jeśli dzieło ma treść pozamuzyczną, która je inspirowała – chcę ją poznać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia włoski dyrygent Gianandrea Noseda. 
rozwiń zwiń