Marta Lipińska: jestem przede wszystkim człowiekiem teatru

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 19:30
- Przewagę teatru nad innymi dziedzinami sztuki było doskonale widać, gdy skończyła się pandemia. Ludzie ruszyli do teatru, mieliśmy pełne sale, wielką jego zaletą jest ten żywy kontakt. Takiego rodzaju sztuki nic nie zastąpi. Niektóre przedstawienia gram po raz setny, czasem jestem już tym zmęczona. Jednak myślę, że ci, którzy przyszli są tu pierwszy i jedyny raz, gram dla nich - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Marta Lipińska stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych
Marta Lipińska stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnychFoto: Ireneusz Sobieszczuk/TVP/PAP
  • W Międzynarodowym Dniu Teatru (27.03) gościem audycji "O wszystkim z kulturą" była Marta Lipińska - aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna. 
  • Z Martą Lipińską rozmawialiśmy - między innymi - o jej rolach i najbliższych planach, zwłaszcza tych teatralnych.
  • Zastanawialiśmy się, jak zmienił się teatr przez ostanie dekady. 

Marta Lipińska i Teatr Współczesny od 62 lat

Marta Lipińska podkreśliła, że jest przede wszystkim człowiekiem teatru. - Imam się rożnych zajęć, ale teatr jest najważniejszy. Wzruszył mnie pan mówiąc, że 62 lata temu zaczęto obchodzić święto teatru. Też 62 lata temu zaczęłam uprawiać mój zawód, debiutowałam w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Do dziś pracuję w tym samym teatrze, jestem mu wierna. Miałam propozycje, czasami ruszałam w podróż gościnnych występów, potem szybko wracałam na Mokotowską - mówiła aktorka.

Jon Fosse - "Sztuka to pokój"

Nie zabrakło też odniesień do 27. Międzynarodowego Dnia Teatru i specjalnego orędzia na ten dzień zatytułowanego "Sztuka to pokój". Jego autorem jest Jon Fosse - norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. - To piękne, wręcz filozoficzne, mądre orędzie. Fosse był grany u nas w teatrze, to było w 2001 roku - wspominała Marta Lipińska.


Posłuchaj
28:07 2024_03_27 17_30_17_Dwojka_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Marta Lipińska: jestem przede wszystkim człowiekiem teatru (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Dzięki sztuce ludzie są w stanie się porozumieć

Tomasz Mościcki podkreślił, że w orędziu Jona Fossego pojawia się nadzieja. - Według niego dzięki sztuce ludzie są w stanie porozumieć ze sobą ponad wszelkimi podziałami. Zgadzam się z nim w przypadku muzyki i sztuk plastycznych, ale z teatrem jest większy problem - zauważył.

Takiego rodzaju sztuki nic nie zastąpi

- Przewagę teatru nad innymi dziedzinami sztuki było doskonale widać, gdy skończyła się pandemia. Ludzie ruszyli do teatru, mieliśmy pełne sale, wielką jego zaletą jest ten żywy kontakt. Takiego rodzaju sztuki nic nie zastąpi. Niektóre przedstawienia gram po raz setny, czasem jestem już tym zmęczona. Jednak myślę, że ci, którzy przyszli są tu pierwszy i jedyny raz, gram dla nich - zaznaczyła Marta Lipińska.

***

Marta Lipińska (ur. w 1940 roku w Borysławiu koło Lwowa) ukończyła w 1962 roku Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała w 1963 roku w "Trzech siostrach" w reżyserii Erwina Axera. 

Czytaj też:

Do najbardziej znanych kreacji teatralnych Lipińskiej należą role: Córki w "Szklanej menażerii" Tennessee Williamsa (1967), Lizelotty w "Dwóch teatrach" Jerzego Szaniawskiego (1968), Annuszki w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa (1987) oraz Pani Jourdain w komedii Moliera "Mieszczanin szlachcicem" (1999).

Na kinowym ekranie debiutowała rolą nieszczęśliwej "pacjentki" u Stanisława Różewicza w "Głosie z tamtego świata" (1962). Dwukrotnie wystąpiła w filmach Tadeusza Konwickiego: "Salto" (1965) i "Dolina Issy" (1982). Popularność przyniosły jej role w filmach i serialach będących adaptacjami literackimi: Heleny Stawskiej w serialu "Lalka" (1977) i Emilii Korczyńskiej w serialu i filmie kinowym "Nad Niemnem" (1986).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Tomasz Mościcki

Gość: Marta Lipińska (aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna)

Data emisji: 27.03.2024

Godzina emisji: 17.30

pg/aw/mo

Czytaj także

Jan Englert: dla mnie największą wartością teatru jest zespół ludzi

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 18:30
- Uważam, że pandemia nie może zatrzymać pewnego sposobu myślenia o nas, naszej pracy i o naszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Aktorzy uprawiają zawód zespołowy, a nie indywidualny i nasza praca nie nadaje się do wykonywania zdalnego - mówił w Dwójce aktor, reżyser i dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaką misję wypełnia teatr? Karolina Kirsz: to nie tylko artyści, którzy wychodzą na scenę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 10:50
Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu realizacje statutowych zobowiązań Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Polskie Centrum ITI powstało w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat teatru, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru. - Teatr jest medium, które jest zdolne wpływać na to, jak widzimy świat, jak go postrzegamy albo i wręcz jak go możemy zmieniać - mówi w radiowej Jedynce Karolina Kirsz, przewodnicząca Polskiego Centrum ITI. 
rozwiń zwiń