"Teatr porusza w człowieku to, co najważniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 11:00
- Kino zabezpieczone jest ekranem, który rodzi dystans w stosunku do widza. Inaczej jest w teatrze, gdzie między ludźmi buduje się wypełniona emocjami unikalna wspólnota - powiedziała Dorota Buchwald.
Audio
  • Prof. Leszek Mądzik i Dorota Buchwald w rozmowie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (Poranek Dwójki)

Dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie oraz reżyser i scenograf prof. Leszek Mądzik zastanawiali się w Dwójce m.in. nad rolą teatru w dzisiejszym świecie.

- Spektakl to intymne spotkanie, będące rodzajem seansu, a niekiedy nawet transu, który porusza w mentalności i wrażliwości człowieka to, co najważniejsze. To szansa na odpór światu zdominowanemu przez zalew obrazów i informacji, które zwalniają nas z myślenia - dodał prof. Leszek Mądzik, który z okazji przypadającego 27 marca Międzynarodowego Dnia Teatru wraz z aktorką Isabelle Huppert napisał orędzie. Jego motywem przewodnim jest hasło "Teatr wszystko przetrzyma".

W nagraniu audycji posłuchamy również dyskusji na temat roli teatru w komentowaniu otaczającej nas rzeczywistości politycznej i społecznej.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Leszek Mądzik (reżyser, scenarzysta), Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie)

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mz/mg

Czytaj także

Mirosław Baka: bycie na scenie jest jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 21:00
– Do uprawiania tego zawodu niezbędna jest pycha i próżność. Jeśli ktoś nie ma przyjemności z panowania nad publicznością, nie ma sensu, by był aktorem – mówił Mirosław Baka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od dresów do garnituru. Metamorfozy Tomasza Schuchardta

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 10:45
- Praca przy tym filmie była dla mnie trochę jak powrót do szkoły teatralnej. Najpierw jeździłem do studia wokalnego, a potem szedłem na zajęcia ze stepu – powiedział odtwórca głównej roli w "Bodo" - obrazie o najbardziej uwielbianym przez płeć piękną przedwojennym aktorze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci z koszyków. Holokaust, matki i teatr

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:30
– Chcemy opowiedzieć o matkach, które oddały swoje dzieci, by je ratować, i o matkach, które przyjęły te dzieci po drugiej stronie – mówiła Patrycja Dołowy, współautorka spektaklu "Matki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azjatycka marzeniowość Grzegorza Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 19:00
– To było dobre doświadczenie. Już w młodym wieku wiedziałem, że bardzo dużo rzeczy jest możliwych, jeśli tylko się chce – mówił twórca o swoich młodzieńczych podróżach do Azji.
rozwiń zwiń