Duda-Gracz: już nie pakuję ołówka w Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 20:00
- Na początku, gdy pracowałam na cudzych tekstach wielkich pisarzy, popełniałam błąd ogromny, bo zaczęłam im dopisywać, zmieniać, poprawiać - wyznawała w Dwójce jedna z najciekawszych polskich reżyserek teatralnych.
Audio
  • Agata Duda-Gracz o swoich doświadczeniach teatralnych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Agata Duda-Gracz
Agata Duda-GraczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

śmierć ellenai wiki 1200.jpg
Agata Duda-Gracz czyta obraz Malczewskiego

- W pewnym momencie dotarło do mnie, że grzebanie w cudzych tekstach to straszna pycha, że albo powinnam robić swoje od początku, abo robić Szekspira bez pakowania w niego ołówka, bo to jest nieuczciwe - mówiła o jednym z przełomowych dla siebie odkryć Agata Duda-Gracz.

Reżyserka dodała, że dzięki własnym scenariuszom, łatwiej jest jej zaskoczyć widza. - Najpiękniej jest wtedy, gdy widz przychodzi do teatru niczego się nie spodziewając, bez nastawienia. W tej sytuacji mam szansę go zaprosić w podróż taką w pełni. Poza tym, to sprawia, że zawsze mam prapremierę - śmiała się rozmówczyni Jacka Wakara.


Duda Porcelanka 663.jpg
Agata Duda-Gracz: "Porcelanka" to moja rozmowa z Szekspirem

Co ciekawe, potrzeba tworzenia własnych teatralnych światów nie przeszkadza Agacie Dudzie-Gracz marzyć o realizacji dramatów Szekspira i Biblii. Tymczasem dużą część audycji poświęciliśmy najnowszemu spektaklowi reżyserki w Teatrze Nowym w Poznaniu pt. "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk". To przedstawienie inspirowane głośnym reportażem Wiesława Łuki "Nie oświadczam się" o zbrodni we wsi Zrębina. Agata Duda-Gracz mówiła też o swoich najważniejszych doświadczeniach teatralnych i złożyła życzenia ludziom sceny z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Agata Duda-Gracz (reżyserka teatralna)

Data emisji: 27.03.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/ab

Czytaj także

Mirosław Baka: bycie na scenie jest jak narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 21:00
– Do uprawiania tego zawodu niezbędna jest pycha i próżność. Jeśli ktoś nie ma przyjemności z panowania nad publicznością, nie ma sensu, by był aktorem – mówił Mirosław Baka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Kilian: teatr lalkowy czerpie z baśni

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 18:00
- Podejmując się kierowania Teatrem Lalka, przypomniałem sobie credo, które chcę realizować: "Wierzę w powrót do baśni" - podkreślał w Dwójce Jarosław Kilian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci z koszyków. Holokaust, matki i teatr

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:30
– Chcemy opowiedzieć o matkach, które oddały swoje dzieci, by je ratować, i o matkach, które przyjęły te dzieci po drugiej stronie – mówiła Patrycja Dołowy, współautorka spektaklu "Matki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azjatycka marzeniowość Grzegorza Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 19:00
– To było dobre doświadczenie. Już w młodym wieku wiedziałem, że bardzo dużo rzeczy jest możliwych, jeśli tylko się chce – mówił twórca o swoich młodzieńczych podróżach do Azji.
rozwiń zwiń