Pożar w Burdelu. Kabaretowy wentyl bezpieczeństwa dla Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 16:32
- W Warszawie przeważa "ogólnowojskowy" repertuar, który mógłby być grany w każdym innym mieście. My tworzymy oryginalne spektakle dla lokalnej widowni, które jednocześnie dotykają tematów uniwersalnych – mówił w Dwójce Michał Walczak, współzałożyciel Pożaru w Burdelu.
Audio
  • Pożar w Burdelu. Kabaretowy wentyl bezpieczeństwa dla Warszawy (Kwadrans bez muzyki)
Aktorzy Pożaru w burdelu w akcji: Anna Smołowik , Mariusz Laskowski , Agnieszka Przepiórska
Aktorzy Pożaru w burdelu w akcji: Anna Smołowik , Mariusz Laskowski , Agnieszka PrzepiórskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Są porównywani do legendarnego Zielonego Balonika i Kabaretu Olgi Lipińskiej. Warszawską publiczność przyciągają na swoje przedstawienia żywiołowością, humorem i ale też ironicznymi komentarzami wydarzeń z życia stolicy. Założenia ideowe Pożaru w Burdelu, zdaniem współzałożyciela tego kabaretu Michała Walczaka, najlepiej oddaje nazwa trupy.

– Nasz metoda twórcza polega na otwarciu się na chaos skojarzeń oraz braku obaw przed pewnym rodzajem głupoty. Przygotowując przedstawienie, staramy się stworzyć sobie z pracownikami przestrzeń rozluźnienia umysłu – wyjaśniał w "Kwadransie bez muzyki”.
Znakiem rozpoznawczym Pożaru w Burdelu jest spontaniczności aktorów, którzy chętnie wchodzą w interakcję z publicznością . - Z naszymi widzami jest jak z kibicami, głośno wyrażają swoją aprobatę lub niezadowolenie. Czasami podczas przedstawień czuję się jak piłkarz na boisku podczas meczu – zauważała aktorka Agnieszka Przepiórska.
Michał Walczak zwracał uwagę na paradoks widowni, która chce być obrażana i prowokowana, i za każdym razem zachęca aktorów, żeby przekraczali kolejne granice. - Jest to pewien wyścig z tą potrzebą mięsa i krwi, potrzebą intensywnego przeżycia. My próbujemy to jakoś wybalansować.
Więcej na temat Pożaru w Burdelu – w nagraniu audycji "Kwadrans bez muzyki".

Audycję przygotowała Aldona Łaniewska-Wołłk.

bch/jp

Czytaj także

Kawiarniane obyczaje Krakowa, Warszawy, Rzymu. Podróż nostalgiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 19:15
W krakowskiej "Jamie Michalika" po raz pierwszy na ziemiach polskich dama publicznie zapaliła papierosa. Stołeczna "Honoratka" była świadkiem narodzin koncepcji powstania listopadowego. Jakie jeszcze tajemnice skrywają kawiarnie świata?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzyński: warszawska "patelnia" daje poczucie bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 18:00
- To oaza, zatoka w samym centrum tranzytowego życia metropolii - mówił znakomity architekt o placu przed Stacją "Centrum" Warszawskiego Metra. Rozmowa z Markiem Budzyńskim rozpoczęła Dwójkowy cykl "Genius Loci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdyby nie wojna, byłby grafikiem. Nieznany talent Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 15:15
– Poeta dbał o liternictwo nawet w rękopisach. Widzimy tam niezwykłe nowatorstwo w tej dziedzinie. To przecież ten rodzaj grafiki, która dziś zdobi publikacje książkowe – mówiła w Dwójce Anna Romaniuk, kierownik działu rękopisów Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń