Polski Don Kichot, który walczył w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 17:00
- Dziecięce marzenie o byciu rycerzem spełnił, walcząc z ZSRR po stronie mudżahedinów - mówiła Anca Damian o Adamie Jacku Winklerze, bohaterze swojego filmu "Czarodziejska góra", prezentowanego na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.
Audio
  • Rozmowa z Anką Damian, rumuńską reżyserką goszczącą na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kadr z filmu Czarodziejska góra Anki Damian o Adamie Jacku Winklerze. Rumuńska reżyserka wzbogaca film dokumentalny o technikę animacji
Kadr z filmu "Czarodziejska góra" Anki Damian o Adamie Jacku Winklerze. Rumuńska reżyserka wzbogaca film dokumentalny o technikę animacjiFoto: materiały promocyjne

- Szukałam bohatera w rodzaju Don Kichota. I wtedy spotkałam córkę Winklera, Anię, która opowiedziała mi historię ojca - wspominała rumuńska reżyserka. - Zafascynowała mnie między innymi jego piękna śmierć. Umarł wysoko w Alpach, zawieszony pomiędzy niebem a ziemią - dodała, opowiadając historię polskiego podróżnika, opozycjonisty i dziennikarza.

"Czarodziejska góra" to druga już część trylogii Anki Damian, której motywem przewodnim jest bohaterstwo. Pierwszy film "Droga na drugą stronę" przedstawiał historię obywatela Rumunii - Claudiu Crulica, który trafił, niesłusznie oskarżony, do polskiego więzienia. Aby udowodnić swoją niewinność, podjął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci.

Postać Crulica zawiodła Ankę Damian do Polski, historia Winklera zaprowadziła ją do Afganistanu. Tam odnalazła trzeciego bohatera swojej trylogii, pod pewnym względem zupełnie innego niż Rumun i Polak.

***

Tytuł: Kwadrans bez muzyki

Prowadzenie: Monika Zając

Gość: Anca Damian (rumuńska reżyerka)

Data emisji: 29.07.2015

Godzina emisji: 15.00

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O tym filmie Holland mówiła 30 lat temu. Brakowało miliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 20:44
W 1986 roku nominowana do Oscara za "Gorzkie żniwa" Agnieszka Holland spotkała przy obiedzie reżysera Paula Mazursky'ego. Wspomniała mu o aktorce idealnej do roli w filmie, który planował nakręcić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Konwicka: w cieniu dużego drzewa nic nie rośnie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:00
- To zdanie syna Miłosza odnieść można do dzieci wszystkich wybitnych osób. Dlatego w młodości w ogóle nie czytałam książek ojca - zdradziła Maria Konwicka, córka wybitnego twórcy i gość festiwalu Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska siła przyciągania na 15. MFF "T-Mobile Nowe Horyzonty"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 04:43
- Polish Days to nasz mały market kina polskiego. Zapraszamy do nas przedstawicieli zagranicznej branży filmowej, którzy mogą być zainteresowani takimi filmami, i właśnie o nich im opowiadamy - mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa 15. MFF "T-Mobile Nowe Horyzonty".
rozwiń zwiń