Peter Handke. Słowa spoza rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 08:46
W "Świecie na scenie" porozmawiamy z Januszem Majcherkiem o twórczości jednego z czołowych austriackich dramaturgów.
6 grudnia tego roku Peter Handke skończy 73 lata
6 grudnia tego roku Peter Handke skończy 73 lataFoto: Mkleine/wikimedia/CC BY SA 3.0

Zapraszamy do swoistego teatru słowa - tak należy rozumieć początek dramatu Petera Handkego "Piękne dni w Aranjuezie", opublikowanego w "Dialogu" (nr 7/8) w przekładzie Elżbiety Ogrodowskiej-Jesionek. Peter Handke - dramaturg, tłumacz, poeta i pisarz - stale poszukuje i zadziwia swoim rozumieniem kształtu teatru. Stał się znany dzięki sztuce "Publiczność zwymyślana" z 1966 roku. Zaskoczył teatromanów swoim "Kasparem", a później sztuką pantomimiczną, zbudowaną z samych didaskaliów - "Godziną, w której nie wiedzieliśmy nic o sobie nawzajem".

Dla Handkego od pierwszych prób podstawową materią teatru są słowa, a nie realność czy jej naśladowanie. W sztuce "Piękne dni w Aranjuezie", kobieta i mężczyzna siedzą na tarasie jakiegoś lokalu i rozmawiają. Należy się domyślać, że robią to nie po raz pierwszy. Padają tam takie kwestie: "Kto zaczyna? Ty. Tak było umówione". Mężczyzna prowokuje kobietę do zwierzeń dotyczących jej relacji z mężczyznami, sam wspomina swoją wyprawę do Aranjuezu, opowiadając o pięknych ogrodach...

W wybranych fragmentach sztuki usłyszą Państwo Dorotę Landowską i Marcina Trońskiego.

***

Na audycję "Świat na scenie, czy rzecz o dramaturgii współczesnej" zapraszamy w piątek (27.11) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

mc/mm

Czytaj także

"Kordian" na 250-lecie Teatru Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 11:51
W "Wybieram Dwójkę" opowiedzieliśmy o premierowym spektaklu w reżyserii Jana Englerta w 250. rocznicę utworzenia Teatru Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dora Stratou. Taki teatr jest tylko w Atenach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 16:00
- To jedyny zespół artystyczny na świecie prowadzony przez naukowców - mówił dyrektor słynnego greckiego teatru tańca prof. Alkis Raftis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura wg prof. Glińskiego. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" - spotkanie z Piotrem Glińskim, nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń