"Nigdy nie zapomnę wspólnego koncertu z maestro Pendereckim w Wilnie"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:55
- Ten koncert odbywał się w kościele, który dopiero co został przekazany na cele kulturalne. Wcześniej mieścił się tam skład węgla. Organizatorzy zadecydowali, że zostanie tam wykonanych "Siedem bram Jerozolimy", absolutnie genialny utwór Krzysztofa Pendereckiego - mówił w związku z 88. rocznicą urodzin wybitnego kompozytora (23.11) Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.
Krzysztof Penderecki podczas koncertu w Bazylice Praskiej w Warszawie, 2006 rok
Krzysztof Penderecki podczas koncertu w Bazylice Praskiej w Warszawie, 2006 rokFoto: Eugeniusz Helbert/Forum
1200x660_penderecki_01b.jpg
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
15:08 2021_11_22 12_44_43_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii wspomina Krzysztofa Pendereckiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:51 2021_11_23 12_46_06_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Dyrygent Łukasz Borowicz opowiada o współpracy z Krzysztofem Pendereckim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:30 2021_11_24 12_46_23_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Waldemar Dąbrowski o wieloletniej przyjaźni z Krzysztofem Pendereckim. (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

13:40 2021_11_25 12_46_04_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Adam Balas opowiada o początkach współpracy z mistrzem w zespole Sinfonietta Cracovia, a także o kulisach powstania Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (Zapiski ze współczesności/Dwójka)

14:00 2021_11_26 12_46_08_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Dyrygent Maciej Tworek wspomina próby, koncerty i długie rozmowy z Krzysztofem Pendereckim (Zapiski ze współczesności)     

Przez cały tydzień w cyklu "Zapiski ze współczesności" (22-26.11) Krzysztofa Pendereckiego wspominali przyjaciele, współpracownicy i kontynuatorzy dziedzictwa wielkiego mistrza.

W przypadku Janusza Marynowskiego znajomość z maestro Pendereckim zaczęła się pod koniec lat 80. XX wieku, gdy był początkującym muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia. - Jako zespół, przez wiele lat bezdomny, ćwiczyliśmy wtedy w kinie w Pałacu Kultury. Muszę szczerze powiedzieć, że dla młodego kontrabasisty, jakim wtedy byłem, była to sytuacja nie do uwierzenia, że w tej samej przestrzeni, na tej samej scenie, stoi jeden z absolutnie największych ludzi świata artystycznego. Przyszedł, był od razu bardzo przyjazny, uśmiechnięty, ale wtedy nawet mi się nie śniło, żeby zamienić z nim choćby słowo - wspominał obecny dyrektor orkiestry.

Przełamywanie lodów z mistrzem

Szybko jednak okazało się, jak żartował Janusz Marynowski, że maestro nie jest taki straszny. - Po prostu chciał wspólnie grać i odkrywać muzykę. To zawsze było w nim wspaniałe, że nie starał się szukać na siłę wielkich interpretacji. Wolał odczytać wszystko to, co jest zapisane w nutach. Powtarzał, że jeżeli zagramy to, co jest nutach, to i tak będzie cudownie i wspaniale - opowiadał.

Czytaj także:

Bliższe kontakty z Krzysztofem Pendereckim Janusz Marynowski nawiązał, gdy został inspektorem orkiestry. - Maestro wtedy nie za bardzo był chyba skłonny do rozmawiania o swojej muzyce, o jakichś wielkich sprawach. Raczej rozmawialiśmy o życiu i szybko się okazało, że tym tematem, który jakiś błysk specjalny wywoływał w oczach mistrza, były drzewa, krzewy, kwiaty - zdradził gość Dwójki.

lusławice 1200.jpg
Adam Balas: Lusławice to miejsce ważne dla polskiej kultury

Na ganku z maestro Pendereckim

Doskonale pamięta on swój pierwszy pobyt w Lusławicach u Krzysztofa Pendereckiego. - Mam nawet takie zdjęcie: obaj z mistrzem siedzimy na ganku w szlafrokach i jemy śniadanie. Miałem absolutne przekonanie, że jest to wszechświat, do którego nigdy nie będę miał wejścia, a tu nagle jestem z maestro Krzysztofem Pendereckim na takiej przyjacielskiej stopie... - dziwił się przed laty Janusz Marynowski.

Krzysztofa Pendereckiego w audycji wspominali także: dyrygent Łukasz Borowicz, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, Adam Balas - dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Maciej Tworek - dyrygent i wieloletni asystent Mistrza.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotował: Konrad Handschuh

Data emisji: 22-26.11.2021

Godzina emisji: 12.45

pg

Czytaj także

Łukasz Borowicz: wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego mają pierwiastek boskiej ciszy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
- Profesor mówił, że "opuszczając awangardę, znowu był w awangardzie". To się przekłada na wspaniałe dzieła chóralne, kameralne, na szczególne traktowanie instrumentów, szukanie nowych barw - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadiusz Kubica: kameralistyka Pendereckiego przejdzie do historii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:35
- Mam takie przeświadczenie, że świat wewnętrzny profesora Pendereckiego, ten skupiony, kontemplujący świat Lusławic, uzewnętrzniany był w muzyce kameralnej, a nie w tych dużych, rozbuchanych formach - opowiadał w Dwójce skrzypek Arkadiusz Kubica, który wspominał kompozytora w pierwszą rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ogród Pendereckiego" online. "Wchodzimy w interakcję z całym światem"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:50
- Wielką zaletą "Ogrodu Pendereckiego" jest jego wirtualność, która początkowo była koniecznością. Ideą ogrodu jest to, by był on swoistym centrum, reagującym na to, co się dzieje w rzeczywistości właściwej i odwzorowywał twórczość i pamięć o Pendereckim - mówił w Dwójce Michał Mendyk, współtwórca nowej strony internetowej PendereckisGarden.pl.
rozwiń zwiń