Vaclav Havel: zostałem prezydentem, bo jestem pedantem

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 20:00
– Myśl o tym, że zostawiłbym po sobie bałagan, była dla mnie nie do zniesienia – powiedział kiedyś Vaclav Havel. 18 grudnia mija trzecia rocznica jego śmierci.
Audio
  • Aleksander Kaczorowski, autor książki "Vaclav Havel. Zemsta bezsilnych", opowiada o życiu jej bohatera (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Żyjąc w kraju totalitarnym, Vaclav Havel nie mógł pozostać obojętnym na nadużycia władzy i łamanie praw człowieka
Żyjąc w kraju totalitarnym, Vaclav Havel nie mógł pozostać obojętnym na nadużycia władzy i łamanie praw człowiekaFoto: Jaroslav Mrkvicka/flickr/cc

Za kilka dni minie także 25. rocznica wybrania Havla na prezydenta Czechosłowacji, odradzającej się w wyniku aksamitnej rewolucji. Gdy Vaclav Havel podczas wizyty w Polsce wspominał to wydarzenie, stwierdził, że został prezydentem tylko dzięki temu, że jest pedantem.

– Gdy toczyliśmy nieustające i długotrwałe debaty w kręgach dysydenckich, znosiłem je z trudem – mówił. – Zwykle kończyło się to tak, że czytałem napisany przez siebie tekst, inni się zgadzali i mogliśmy się rozejść. Często zwracano się do mnie wprost, bym wyszedł do sąsiedniego pokoju i coś napisał – opowiadał.

Robienie porządków w papierach i w życiu wzięło się jednak nie tylko z pedanterii, lecz także ze świadomości, że polityk w każdej chwili może odejść z powodu różnych chorób, na które cierpiał. – Myśl o tym, że zostawiłbym po sobie bałagan, była dla mnie nie do zniesienia, bo zostawiłbym wszystko bez możliwości powrotu i posprzątania – wyznał.

Życie Havla, pełne wyzwań i napięć między literaturą a polityką, jest tematem najnowszej książki Aleksandra Kaczorowskiego "Vaclav Havel. Zemsta bezsilnych", który w Dwójce nie mógł o swoim bohaterze opowiedzieć inaczej, niż z podwiniętymi nogawkami.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzący: Dorota Gacek

Goście: Aleksander Kaczorowski (pisarz, dziennikarz, publicysta, tłumacz literatury czeskiej)
Data emisji:
18.12.2014
Godzina emisji:
18.00

mc/asz

Czytaj także

Václav Havel. Jedyny prezydent poeta

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 05:35
- Czasami czuję się jak bohater bajki, który tak długo walił głową w mur, że ten mur w końcu się rozwalił, a on został królem i rządził długo i szczęśliwie. To prowokuje mnie do ironicznego spojrzenia na samego siebie - mówił Vaclav Havel. Dziś dziewiąta rocznica śmierci pierwszego prezydenta Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Vaclava Havla przyznana

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 21:36
Azerski obrońca praw człowieka Anar Mammadli został laureatem tegorocznej Nagrody Praw Człowieka im. Vaclava Havla przyznawanej przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.
rozwiń zwiń