X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ręka, noga, sztuka. Nieznana biografia Strzemińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:00
– W pierwszym momencie, gdy to przeczytałam, nie mogłam w to uwierzyć – mówiła o pewnym odnalezionym dokumencie Ewa Paulina Wawer, współautorka książki biograficznej o Władysławie Strzemińskim.
Audio
  • Ręka, noga, sztuka. Nieznana biografia Strzemińskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Władysław Strzemiński, 1932 r.
Władysław Strzemiński, 1932 r.Foto: Wikimedia commons/domena publiczna

Książka "Władysław Strzemiński - zawsze w awangardzie. Rekonstrukcja nieznanej biografii 1893-1917" opisuje praktycznie dotąd nieznany okres życia jednego z najbardziej znanych polskich artystów. Biografia Iwony Luby i Ewy Pauliny Wawer, poprzedzona licznymi kwerendami w archiwach rosyjskich, wieloma rozmowami i lekturami literatury wspomnieniowej, daje nam obraz dzieciństwa i młodości artysty, które pozwalają lepiej zrozumieć jego przyszłe wybory i całą drogę twórczą.

Jedno z najbardziej zaskakujących odkryć poczynionych przez autorki książki dotyczy jego wojennych uszkodzeń ciała. – W literaturze przedmiotu funkcjonowało dotąd przeświadczenie, że Strzemiński stracił rękę i nogę w maju 1915 roku w wyniku wybuchu bomby w okopach. A my co chwilę znajdowałyśmy dokumenty, które poświadczały, że w 1916 roku był zdrowy, aktywny, awansował i zdobywał kolejne ordery – powiedziała Iwona Luba.

Największą sensacją okazało się jednak urzędowe pismo, które moment utraty przez Strzemińskiego kończyn przesuwało jeszcze dalej w czasie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Andrzej Krauze (rysownik, karykaturzysta, autor plakatów i ilustracji książkowych)

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nałogowo myślę wzrokiem". Strzemiński o widzeniu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 20:30
– Jako artysta, a od pewnego momentu osoba z jednym nieczynnym okiem stawiał sobie wyraźnie pytanie o to, czym jest widzenie – mówiła prof. Iwona Luba, biografka Władysława Strzemińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powidoki" - artystyczne przesłanie Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 20:00
- On tym filmem chciał pokazać, że sztuka usprawiedliwia wszystko, co w życiu jest, że ona zbawia - mówił w Dwójce o ostatnim filmie Andrzeja Wajdy krytyk Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń