X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Być jak Dyzma

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 12:00
- Ja naprawdę gram swoje marzenie. Bo chciałbym być Dyzmą, ale wiem, że nigdy nim nie będę - opowiadał kiedyś w Dwójce wybitny aktor.
Audio

Słynna jest anegdota o egzemplarzach ról Romana Wilhelmiego. Przy monologach dopisywał tylko dwa rodzaje adnotacji: "przy...dolić" albo "odpuścić". Te dwie uwagi - oznaczające poluzowanie i przyspieszenie są, zdaniem aktorów, kwintesencją pracy nad rolą, nad rozłożeniem akcentów.

Dziś przypada 76. rocznica urodzin Wilhelmiego. - To nie ja wybrałem aktorstwo, to aktorstwo wybrało mnie - powiedział kiedyś. Twierdził, że nie kocha filmu i teatru; kocha tylko siebie w tym zawodzie. Szła za nim fama outsidera i osoby niesłychanie upartej. Grywał brutali oraz agresorów, ale były to zawsze role bardzo skomplikowane i jednocześnie szalenie precyzyjne. Można je było odczytywać na kilku różnych poziomach.

- Najdrobniejszy gest, spojrzenie mają jakąś funkcję. Nie ma żadnej przypadkowości - mówił w "Sezonie na Dwójkę" krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.

W audycji wspominaliśmy występy Wilhelmiego w teatrze (zagrał także w bardzo wielu spektaklach radiowych), role w "Czterech Pancernych", "Zaklętych rewirach", serialu "Alternatywy 4" oraz "Karierze Nikodema Dyzmy".

- Dyzma to wspaniała postać - mówił Wilhelmi. - Ja naprawdę gram swoje marzenie. Bo chciałbym być Dyzmą, ale wiem, że nigdy nim nie będę. Dlatego tę rolę ludzie najlepiej rozumieją. Mam specyficzne poczucie humoru; przefiltrowane przez nie postacie negatywne nie są już aż tak jednoznaczne.

usc

Zobacz więcej na temat: Andrzej Kołodyński
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy" (odc. 1-5)

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 10:30
W cyklu "Słynne powieści": popularna satyra na władzę i polityków. Czyta Jerzy Bończak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Wilhelmi czuł się niedoceniony

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 11:00
Dziś mija 75. rocznica urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego, odtwórcy tak popularnych ról jak Nikodem Dyzma czy dozorca Anioł z "Alternatywy 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogą przez Zaleszczyki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 12:58
W audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej dr Małgorzata Ptasińska opowiadała o pisarzach, którzy we wrześniu 1939 roku opuszczali Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25 lat temu dostali adres: Alternatywy 4

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 11:46
Dzisiaj mija ćwierć wieku od wyemitowania pierwszego odcinka serialu "Alternatywy 4"- jego tytuł brzmiał "Przydział".
rozwiń zwiń