REKLAMA

"W sieci nie ma pustych tekstów o sztuce"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 07:00
- Nie trzeba skomplikowanych analiz filozoficznych, żeby powiedzieć o prostych rzeczach, że coś jest dobre, fajne i ma sens - o sztuce w sieci mówił w Dwójce profesor Waldemar Baraniewski
Audio
  • Krytyka przetrwa? Dyskusja w "Sezonie na Dwójkę"
W sieci nie ma pustych tekstów o sztuce
Foto: wikipedia commons/użytkownik Gryffindor

- Żadna gazeta, która musi mieścić się w formacie dwóch, trzech stron, nie jest w stanie zamieścić tak dużego, kompetentnego tekstu, jak blog - mówił profesor Waldemar Baraniewski, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor, który bada sztukę najnowszą, w sieci znajduje kompetentne informacje i więcej opinii krytycznych, niż w prasie.
- Pojawili się też ludzie, którzy zaczęli o sztuce pisać innym językiem. Zeszli z napuszczonego, quasi scjentystycznego języka i zaczęli mówić normalnym głosem, pisać o sztuce swojego pokolenia i to chwyciło - mówił Dawid Radziszewski w "Sezonie na Dwójkę".
Radziszewski, twórca bloga "O sztuce" nie opisuje tylko tego, co dzieje się w Krakowie i w Warszawie, szuka ciekawych wydarzeń artystycznych w mniejszych miejscowościach.
- Ja dużo jeżdżę - mówił Radziszewski - Jeśli piszę o niedużych miejscowościach, o Zielonej Górze czy Tarnowie, to dlatego, że są to coraz ważniejsze ośrodki sztuki w Polsce. Mapa sztuki nie pokrywa się z mapą hierarchii administracyjnej.

Czy krytyka internetowa oznacza bardziej intensywny kontakt z czytelnikami? Czy autorzy tekstów krytycznych w dziennikach i tygodnikach wciąż mają siłę oddziaływania na publiczność?
O tym wszystkim w "Sezonie na Dwójkę" rozmawiali twórcy blogów o sztuce z przedstawicielami starej szkoły krytyki. Naszymi gośćmi byli Dorota Łagodzka, redaktorka pisma Artmix, autorka bloga Nie-zła sztuka; profesor Waldemar Baraniewski, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego i Dawid Radziszewski, twórca bloga O sztuce.
Audycję prowadziła Marta Strzelecka.

Zobacz więcej na temat: internet SZTUKA

Czytaj także

Już jaskiniowcy tworzyli komiksy!

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 19:06
Ma wiele form i stylów, może pełnić wiele funkcji. Jest pełnoprawnym działem sztuki, i to tej jej części, która sięga zarania artystycznej działalności człowieka: malowideł naskalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Net art - sztuka nasza powszednia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:00
Tajemniczy, alternatywny obieg sztuki, w którym wybić się może się każdy. Artyści od początku mieli w sieci poczucie działania we wspólnocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieliśmy polskiego Szekspira? Nieodkryty dramat staropolski

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 09:55
- Polska tragedia renesansowa jest bardzo ciekawa - opowiada profesor Kruczyński - W "Pentesilei" Szymonowica, prawie w ogóle nieznanej sztuce, jest monolog bardzo przypominający monolog "być albo nie być" Hamleta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Althamer oddaje Kordegardę przyjaciołom i publiczności

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 14:00
8 czerwca w galerii Kordegarda ruszyła wystawa "Pałac Kultury” w ramach projektu KordegAART!. Jest to wystawa, która zawłaszcza na potrzeby sztuki przestrzeń na co dzień kojarzoną z monumentalną powagą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google: tysiące ataków hakerów przed wyborami prezydenckimi w Iranie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 09:46
Przed piątkowymi wyborami prezydenckimi w Iranie nasiliła się liczba ataków hakerskich na konta użytkowników poczty elektronicznej w tym kraju - informuje Google.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poturlaj się w łódzkim Muzeum Sztuki

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 18:00
- Zdecydowałyśmy się podążać w ślad za Stevem Paxtonem, który, jako jeden z nielicznych, pozostał wierny improwizacji - mówiła Katarzyna Słoboda, współkuratorka wystawy "Przyjdźcie, pokażemy wam, co robimy".
rozwiń zwiń