X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sat-Okh. Indianin, żołnierz AK, gwiazda literacka w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 10:00
- To książka o tym, jak tworzymy swoją tożsamość, czy możemy ją kształtować, czy to coś, co jest nadane - o reportażu "Biało-czerwony" poświęconym synowi wodza Szewanezów i Polki opowiadał w Dwójce autor Dariusz Rosiak.
Audio
  • Dariusz Rosiak o Sat-Okhu, bohaterze książki "Biało-czerwony" (Poranek Dwójki)

Sat-Okh, czyli Długie Pióro, to postać legendarna w polskim środowisku indianistów i w pewnym sensie symbol tego ruchu. - On w gomułkowskiej, siermiężnej Polsce był niczym przybysz z niezwykłego świata, w którym drzewa mówią, niebo śpiewa, istnieją duchy, w którym ekologia odgrywa nieprawdopodobną rolę - mówił w "Poranku Dwójki" Dariusz Rosiak.

Reportażysta przybliżył w audycji legendę Sat-Okha, wedle której jest on synem wodza Szewanezów i Polki zesłanej na Syberię. - Jego matka uciekła z Rosji przez Cieśninę Beringa razem z grupą Czukczów. Ledwo żywa została odnaleziona przez Indian w Kandzie. Trafiła do ich obozu, tam została żoną wodza, któremu urodziła trójkę dzieci. Do Polski wróciła z najmłodszym synem w okresie międzywojennym w wyniku spotkania z polskim myśliwym, który powiedział jej, że kraj odzyskał niepodległość.

Sat-Okh przyjął w Polsce imię Stanisław Supłatowicz. Dariusz Rosiak opowiadał, że w czasie II wojny jako młody chłopak włączył się w działalność podziemia i brał udział w akcji "Burza". Po wojnie pracował jako marynarz, a pod koniec lat 50. zaczął pisać książki. Jego debiut "Ziemia słonych skał" stał się literackim przebojem w Polsce, a kolejne książki cieszyły się wielkim powodzeniem w ZSRR w latach 70. i 80.

W audycji rozmawialiśmy o tym, ile jest prawdy w oficjalnej biografii Sat-Okha. Dariusz Rosiak wysunął pewne wątpliwości co do ojca Długiego Pióra. Opowiedział też anegdotę o wypędzeniu przez niego ducha z muzeum w Tarnowie.

***

Rozmawiał: Marcin Pesta

Gość: Dariusz Rosiak (dziennikarz, reportażysta)

Data emisji: 22.08.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Dzieduszycka. Hrabina obrońcą indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń