Ewa Dzieduszycka. Hrabina obrońcą indyjskich kobiet

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 16:00
- Była fantastyczną feministką. Wszędzie, gdzie była, zwracała uwagę na sytuację kobiet - podkreśliła wnuczka podróżniczki Ewy Dzieduszyckiej, która w 1911 roku wyruszyła do Indii.
Audio
  • Ewa Dzieduszycka. Polska hrabina w obronie indyjskich kobiet (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Czy sytuacja kobiet w Indiach zmienił się diametralnie od czasów Ewy Dzieduszyckiej?
Czy sytuacja kobiet w Indiach zmienił się diametralnie od czasów Ewy Dzieduszyckiej?Foto: pixabay

- To pierwsza Polka, która udokumentowała swój pobyt w Indiach książką - podkreślił socjolog prof. Krzysztof Podemski. - W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych i późniejszych podróżników Ewa Dzieduszycka potrafiła docenić inną kulturę. Ale nie była też bezkrytyczna w duchu współczesnego multikulturalizmu - dodał.

Polska podróżniczka piętnowała więc ogromną i usankcjonowaną religijnie nędzę niższych warstw społecznych, praktykowane wciąż palenie wdów oraz szeroko rozumianą dyskryminację kobiet. Pamiętała przy tym, że Europa całkiem niedawno "odbiegła od niewoli haremu".

Ewa Dzieduszycka była czujną obserwatorką i zwracała uwagę na różne aspekty życia w odwiedzanych krajach. W Indiach odkryła między innymi "piekło Mahometa".

***

Tytuł audycji: Atlas polskich podróżników

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: prof. Krzysztof Podemski (socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza), Małgorzata Dzieduszycka-Ziemilska (wnuczka Ewy Dzieduszyckiej)

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Czytaj także

Bronisław Piłsudski. Niespokojny brat Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 16:00
Nie potrafił usiedzieć na miejscu. Do 1905 roku przebył po Sachalinie 4655 wiorst: końmi, w zaprzęgach psich i jelenich, łodziami i pieszo. Zakładał szkoły dla Ajnów i nagrywał ich obrzędy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Latające żaby i smoki. Michał Siedlecki na Jawie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 18:00
- To doskonałej próby literatura naukowa i podróżnicza - mówił w Dwójce Dawid Martin o publikacji prof. Siedleckiego, polskiego zoologa, w której sto lat temu opisał niesamowity świat Jawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludojad i morskie poszukiwania "niedźwiedziego mięsa"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 14:30
- Jego przysłowie to: miej serce i patrz przez palce – tak o Ludomirze Mączce, słynnym żeglarzu, mówił w Dwójce kapitan Maciej Krzeptowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

XVI-wieczni Tatarzy oczami polskiego posła

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 15:30
- Krymscy Tatarzy niezbyt przychylnie traktowali obce poselstwa. Z Marcinem Broniewskim było inaczej - o wyprawie sekretarza Stefana Batorego opowiadała prof. Magdalena Mączyńska.
rozwiń zwiń