X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Serotonina" Michela Houellebecqa na deskach Teatru Studio

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 10:00
Na deskach Teatru Studio trwają próby do spektaklu "Serotonina" na podstawie powieści Michela Houellebecqa. Będzie to pierwsza teatralna adaptacja najgłośniejszej książki roku.
Audio
  • Inny wymiar cierpienia w spektaklu „Serotonina” na podstawie Michela Houellebecqa (Poranek Dwójki)

Adaptacja o tyle karkołomna, ponieważ akcja powieści w dużej mierze dzieje się w głowie głównego bohatera. Claude to 46-letni, cierpiący na depresję pisarz, który snuje przemyślenia na temat otaczającej go rzeczywistości przez pryzmat wspomnień z różnych okresów swojego życia. Jak przełożyć tę powieść na język teatru?

- Po przeczytaniu książki sam zastanawiałem się, czy tę historię da się opowiedzieć w teatrze. Bardzo spodobała mi się adaptacja Joanny Bednarczyk i Pawła Miśkiewicza - rozdzielenie postaci Claude’a na dwóch aktorów – opowiadał aktor Marcin Czarnik.

- Jedna z nich jest bardziej refleksyjna, doświadczona i cyniczna, druga bardziej aktywna, próbująca jeszcze wpłynąć na rzeczywistość, która ją otacza. To, który z nas wciela się w postać młodszego, a który starszego bohatera, jest nieoczywiste. Płynnie się zmienia – dodawał.

Jak mówił, Houellebecq portretuje postaci skompromitowane. Za maską, pod którą skrywa się każdy z nas, znajduje się człowiek, który ranił sam siebie, swoimi decyzjami doprowadził do miejsca, w którym jest teraz. – Trudno się dziwić, że opisuje świat z perspektywy piekła, na które skazał się sam lub na które skazał go świat. Być może żyjemy w czasach, w których nic nie jest proste, a stany jak miłość są chwilowe i szybko kompromitowane – komentował gość Dwójki.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Marcin Czarnik (aktor teatralny i filmowy)

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 9.26

ac/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alek Nowak: "Drach" wydobywa niejednoznaczną prawdę o człowieku

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 10:00
- Rozumiem "Dracha" jako odniesienie się do bardzo istotnych wątków osobistych u Szczepana Twardocha, natomiast dla mnie to jest temat dużo szerszy, niż sam Śląsk - opowiadał gość Dwójki, jeden z najwybitniejszych kompozytorów swojego pokolenia, twórca dramatu muzycznego, który będzie miał swoją premierę na festiwalu Auksodrone w Tychach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Celebryta w operze, czyli spektakl "Viva la mamma" Teatru Wielkiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 01:00
– Życie pisze scenariusz, którego bogactwo w kulisach każdego teatru jest przeogromne – mówi śpiewak i dyrektor naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusz Stachura, który odwiedził Dwójkę, by porozmawiać o wyjątkowym, komediowym spektaklu "Viva la mamma", o operze jako takiej oraz o kolejnych planach repertuarowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Same plusy". Komediowym językiem o samotności

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 10:00
- Staramy się opowiadać w sposób wesoły o poważnych sprawach. Tym razem zajęliśmy się plagą naszych czasów, jaką jest samotność - o nowym spektaklu w Teatrze mówiła w Dwójce odtwórczyni jednej z ról Grażyna Wolszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadchodzi chłopiec" w reż. Marcina Wierzchowskiego w Narodowym Starym Teatrze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 22:30
- To spektakl o traumie, bólu i emocjonalności - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wierzchowski, reżyser spektaklu "Nadchodzi chłopiec".
rozwiń zwiń