Literackie bingo w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 13:08
- Zachęcamy, aby sięgnąć po książki oraz dowiedzieć się czegoś więcej o literackich patronach roku 2021 za pomocą naszego #BraczBingo - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Wojtaszek z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fortovik

Posłuchaj
05:19 Poranek Dwójki Biblioteka Raczyńskich 11.01.2021.mp3 Katarzyna Wojtaszek o literackim bingo w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu (Poranek Dwójki)

Tegoroczna akcja "Zima z książką" stanowi szansę na promocję zarówno twórczości literackich patronów roku 2021, czyli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema i Tadeusza Różewicza, jak i samego czytelnictwa w czasie ferii. Oryginalny sposób wykorzystuje Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, zachęcając czytelników do aktywności na podstawie planszy do bingo.

- Na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych znajduje się plansza, na której są kwadraty z wpisanymi weń kategoriami książek. Chodzi o to, żeby przeczytać książki według kategorii i skreślić pięć sąsiadujących ze sobą pól - mówiła Katarzyna Wojtaszek.

#braczbingo na nowy rok. Zachęcamy do zabawy i wyboru np. książek związanych z naszymi cyklami i konkursami literackimi. Kto już skreślił pierwszy kwadrat?

Opublikowany przez Biblioteka Raczyńskich Poniedziałek, 4 stycznia 2021

W tegorocznej odsłonie zabawy, oprócz wyzwań związanych z tematyką dzieł, różnorodnością gatunków czy nawet kolorem okładki, znajdują się również pozycje tegorocznych literackich patronów. 

- Wychodzimy tutaj naprzeciw proponując taką zabawę, która być może będzie też inspiracją do wyborów lekturowych albo do wyjścia z takiej strefy czytelniczego komfortu - mówiła Katarzyna Wojtaszek podkreślając, że aktywne czytelnictwo i zaangażowanie w ponowne odkrywanie twórczości patronów roku 2021 to również szansa na wypełnienie noworocznych postanowień.


Norwid 1200.jpg
Życie Norwida - o poczuciu samotności i związkach z innymi ludźmi

W rozmowie z Jackiem Butlewskim Katarzyna Wojtaszek mówiła również o wyzwaniach, jakie stoją przed tegorocznymi czytelnikami. - Nikt na pewno nie powie, że Norwid jest poetą łatwym. To jest taki rodzaj poezji, na którą trzeba mieć czas i do której czytania trzeba się nastawić. Należy też dać sobie czas na to, żeby te teksty w nas zaczęły rezonować.

Każdy z Państwa może podjąć się takiego literackiego wyzwania względem patronów roku 2021, a dzięki akcji "Zima z książką" będzie ono łatwiejsze i przyjemniejsze. - To jest dobry rok, żeby sobie o tych autorach przypomnieć i przeczytać ich tak po prostu - zachęcała Katarzyna Wojtaszek z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

***

Rozmawiał: Jacek Butlewski

Gość: Katarzyna Wojtaszek (Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 8.00

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.


Czytaj także

Szymon Kloska: Rok Lema to okazja, by intensywnie wykorzystać siłę jego idei

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 11:00
- Stanisław Lem to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich prozaików XX wieku i co istotne, wciąż pozostaje jednym z najchętniej czytanych polskich pisarzy. Jego książki ciągle są wznawiane, tłumaczone na inne języki i ciągle świetnie się sprzedają. Lem stale aktywnie inspiruje - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patroni 2021 roku. Osobistości polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 11:20
W 1921 urodzili się: poeta Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, dramaturg i prozaik Tadeusz Różewicz i pisarz Stanisław Lem. 100 lat wcześniej przyszedł na świat Cyprian Kamil Norwid. To do nich należeć będzie rok 2021. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Wiesław Rzońca: trzeba porzucić przesądy hermetyzmu Norwida

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 17:30
- Cieszę się bardzo, że w okolicznościach Roku Norwidowskiego będziemy mówić o wymiarze nowoczesnym, o wymiarze poety dojrzałego, który mówił już językiem humanistów wieku XX, jak i naszych czasów - mówił w Dwójce prof. Wiesław Rzońca. 
rozwiń zwiń