Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:30
- Każdy w tym obrazie może zobaczyć coś innego. To ciekawy dualizm jakie to dzieło wywołuje. Albo ktoś ma przestrzeń i czas na ten film, albo nie jest w stanie w niego wejść. Gdy zabraknie czasu lub uwagi odbiorca nie poradzi sobie z przyjęciem takiej dawki prowokacji - mówił w Dwójce reżyser i scenarzysta Xawery Żuławski.
Xawery Żuławski
Xawery ŻuławskiFoto: PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

Posłuchaj
15:25 12.01.2021 g 9.30 Poranek Dwójki Xawery Żuławski.mp3 Xawery Żuławski: "Mowa ptaków" to prowokacja intelektualna

 

Xawery Żuławski – reżyser, scenarzysta i aktor. Syn wybitnego reżysera Andrzeja Żuławskiego i aktorki Małgorzaty Braunek. Znany jest głównie z adaptacji książki Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska" i "Mowy ptaków" na podstawie scenariusza autorstwa Andrzeja Żuławskiego. W "Poranku Dwójki" opowiadał między innymi o kontrowersjach wokół swojego ostatniego filmu.

wojna polsko-ruska plakat 663.JPG
"Wojna polsko-ruska" - opowieść o wyobraźni i sile sprawczej

Podczas zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni "Mowa ptaków" podzieliła jurorów. Początkowo, pomimo rekomendacji Zespołu Selekcyjnego, film nie został zakwalifikowany do konkursu, jednak po fali krytyki decyzja została cofnięta.

- Mam poczucie, że ten film jest trochę poza czasem, więc będzie odnajdywał swoich fanów i wrogów przez wiele następnych lat, bo nie wiadomo do jakiego momentu odnosi - tak o swoim filmie mówił reżyser.

Próbując wyjaśnić "Mowę ptaków"

Sposobem Żuławskiego na przełożenie tekstu literackiego na obraz kinowy jest dogłębne wczytanie się w tekst i charakter autora. W pracy nad "Mową ptaków" reżyser starał się odtworzyć szybkie tempo i wysokie napięcie, które charakteryzowało obrazy Andrzeja Żuławskiego.

(YouTube METROFILMS1)

W rozmowie Xawery Żuławski wspominał również współpracę z Dorotą Masłowską w czasie pracy nad "Wojną polsko-ruską".

- Mam, dzięki Dorocie Masłowskiej, absolutny szacunek do literatury i kiedy przychodzi mi ją ekranizować staram się nie zmieniać słów tekstu literackiego. Tak samo było ze scenariuszem ojca, który traktowałem jako literaturę, którą mam przełożyć na ekran - mówił Xawery Żuławski - to nie jest mój styl robienia filmów, tylko przykład głębokiego wczucia się w tekst Andrzeja Żuławskiego.

Lockdown i nowe możliwości

Rok 2020 był bardzo trudny dla przemysłu filmowego i wymógł na twórcach elastycznego podejścia do tworzenia nowych obrazów. Platformy telewizyjne i streamingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zamkniętych w domach odbiorców poszukujących nowych filmów i seriali.


Xawery Żuławski280.jpg
"Odwilż" nowy serial Xawerego Żuławskiego

- Ciężka przyszłość czeka kino jako takie - być może kino wróci do swoich korzeni i przestanie być multipleksem – mówił Xawery Żuławski.

Pomimo ograniczeń w trakcie przygotowań jest najnowszy serial Xawerego Żuławskiego "Odwilż". Zakończenie zdjęć do tego kryminału psychologiczną, z Katarzyną Wajdą w roli głównej, zaplanowane jest na rok 2021.

W "Poranku Dwójki" w rozmowie z Pawłem Siwkiem, reżyser Xawery Żuławski m.in. wspominał minione projekty filmowe, opowiadał o swoim podejściu do literatury, a także zdradził swoje plany na przyszłość.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzący: Paweł Siwek

Gość: Xawery Żuławski (reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Po seansie "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 10:28
W tym wydaniu audycji Ryszard Jaźwiński opowie o filmie, o którym wielu już mówiło i pisało, ale który niewielu miało okazję zobaczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mowa ptaków". Żuławski/Żuławski

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:00
W audycji rozmawialiśmy o nowym filmie Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza jego ojca Andrzeja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sebastian Fabijański wśród nominowanych do Nagrody im. Z. Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 21:32
3 grudnia 2019 roku aktorzy Katarzyna Figura i Andrzej Chyra otrzymają specjalne wyróżnienia z okazji 50-lecia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Tego dnia poznamy laureata tej prestiżowej nagrody za rok 2019 rok. Wśród nominowanych obok Bartosza Bieleni, Marii Dębskiej, Elizy Rycembel, Piotra Żurawskiego jest Sebastian Fabijański. Z aktorem rozmawiała Joanna Sławińska. 
rozwiń zwiń