76. rocznica wyzwolenia Auschwitz w przestrzeni wirtualnej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:28
- To jest bardzo trudny rok i nie jest możliwe zorganizowanie normalnych uroczystości. Ocalali, którzy mają 80-90 lat są w pierwszej grupie ryzyka. Dlatego przenieśliśmy wszystko do internetu, gdzie można będzie uczestniczyć w obchodach online - mówił w Dwójce dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, odnosząc się do 76. rocznicy wyzwolenia obozu.
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauFoto: Shuterstock/brunocoelho

Posłuchaj
15:39 Poranek Dwójki 27.01.2021 Cywiński.mp3 Piotr Cywiński o obchodach 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau (Poranek Dwójki)
auschwitz-i-3671389_1280 (1).jpg
Paweł Sawicki: Auschwitz nie spadło z nieba

27 stycznia br. przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Tegoroczne obchody poświęcone zostały wszystkim najmłodszym ofiarom obozu. Piotr Cywiński zaznaczył, że to niewyobrażalne doświadczenie ludzkie, jakim były obozy zagłady, nie jest łatwe do opowiedzenia. Tym bardziej trudno jest opowiedzieć o losie, jaki spotkał dzieci.

- Obozy nie były w żaden sposób przygotowane na dzieci. Niemcy utworzyli kilka baraków, gdzie były przetrzymywane z dala od rodziców, nawet jeśli ci byli w obozie. Nie wiedziano, co z nimi robić, bo nie nadawały się ani do pracy, ani do niczego innego. Dzieci tworzyły swoją tożsamość w świecie, który nijak miał się do świata normalnego i do tych przeżyć, które kojarzą się z dzieciństwem. One poznawały świat od jego odwrotnej strony - mówił dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Czytaj też:

Auschwitz 1200.jpg
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz - serwis specjalny

W tym roku, ze względu na pandemię, w wydarzeniach będzie można uczestniczyć online. Poprzez stronę internetową 76.auschwitz.org od godziny 16.00 będzie można m.in. wysłuchać świadectw Ocalałych. 

- Tuż po obchodach głównych odbędzie się również godzinny panel dyskusyjny z osobami ocalałymi nie tylko z Auschwitz, ale też z Zagłady; osobami ukrywanymi podczas wojny z dala od swoich rodzin w czasie dzieciństwa - mówił dyrektor muzeumTematem panelu będzie "Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka". - Bardzo serdecznie zapraszam, bo to unikatowe świadectwa przeżyć.

Czytaj też:

W rozmowie poruszony został również temat 13-letniego Omara Farouqa, którego Piotr Cywiński wraz z wolontariuszami uratował przed wyrokiem szariackiego sądu w Nigerii.

- Omar Farouq został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Udało się wyciągnąć go, mimo że wielu ekspertów od prawa szariackiego mówiło, że to był precedens. Natomiast ta historia jeszcze się nie skończyła. On musi zmienić region zamieszkania, żeby uniknąć sądu ulicznego. Będziemy starali się go wspierać, bo rozwiązaniem każdego trudnego wydarzenia dla nastolatka jest przede wszystkim pomoc, edukacja i wsparcie, a nie karanie więzieniem.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Cywiński (dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Prof. Aleksander B. Skotnicki: komiksowanie kłóci się z Holokaustem

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 14:34
- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem trywializacji czy wręcz komiksowania tragedii Holokaustu, prób odbrązawiania bohaterów tamtych czasów np. Ireny Sendlerowej, albowiem ta tragedia była niewyobrażalna. Tylko pochylenie się nad nią, przypominanie, zachowanie pamięci jest wyrazem naszej kultury, a także sprzeciwu, aby nigdy więcej coś podobnego się nie powtórzyło - mówił znany hematolog i przyjaciel ocalonych z Holokaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Odi: w szkole pytano mnie, jak ja mogę mieszkać na terenie obozu

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 21:05
- Rodzice raczej chronili od tego tematu mnie i moje siostry. Pierwsze moje pytania związane z tym miejscem pojawiły się, jak już poszłam do szkoły podstawowej. Nieraz dzieci mnie pytały, jak ty się nie boisz mieszkać na tym terenie - mówiła bohaterka audycji dokumentalnej, dla której Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melcher de Wind: matka mawiała, że Auschwitz siedzi z nami przy stole

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 12:07
- Nie było jednego konkretnego momentu, w którym poznałem treść zapisków ojca. Czasem jestem pytany, kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Auschwitz. Prawda jest taka, że Auschwitz zawsze było z nami. Moja matka mawiała, że Auschwitz siedzi z nami przy stole kuchennym, jak dziadek, jak babcia. Od zawsze - mówi w Programie 2 Polskiego Radia syn Eddy'ego de Winda - autora wstrząsającej książki "Stacja końcowa Auschwitz", jedynej książki napisanej w obozie. 
rozwiń zwiń