Janusz Kotowski: chcemy pokazać historię Żołnierzy Wyklętych na prawdziwych przykładach

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 10:30
- W przyszłym roku o tej porze będziemy mogli się spotkać w nowoczesnym muzeum, które będzie miało ciekawą, interaktywną ofertę, która będzie mogła inspirować, wychowywać, pokazywać zwłaszcza młodym ludziom, że są wartości, dla których warto żyć - mówił w "Poranku Dwójki" Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w OstrołęceFoto: Michal Kosc / Forum

Posłuchaj
10:47 Dwójka 2021_03_01 Poranek Dwójki Żołnierze Wyklęci.mp3 Rozmowa o Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (Poranek Dwójki)

1. marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z dyrektorem mieszczącego się w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Januszem Kotowskim. Muzeum Żołnierzy Wyklętych od miesiąca jest narodową instytucją kultury. To duża zmiana. Co ona oznacza dla samego muzeum?

Żołnierze wyklęci Grób NŻ free-1200.jpg
"Wierni przysiędze żołnierskiej". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

- Mamy teraz zupełnie inną perspektywę rozwoju. Już wcześniej Rząd Polski bardzo mocno pomagał muzeum. Wszystkie przebudowy dokonały się dzięki środkom z ministerstwa, a teraz pracujemy nad wystawą stałą i znowu mamy wsparcie ze strony ministerstwa - mówił Janusz Kotowski. - To szansa, aby muzeum na koniec tego roku zaprosiło zwiedzających do obejrzenia pełnej oferty muzealnej z nowocześnie wyposażonymi salami, z salą kinową. To jest zupełnie inny rozdział w dziejach tworzenia muzeum - podkreślił. 

Nowoczesna ekspozycja

- Wystawa to będzie opowieść żywa. Nasi bohaterowie to ludzie z krwi i kości, którzy doświadczali różnych, życiowych przeżyć. Mieli uczucia i emocje. W chwili próby wybrali to, co dla ojczyzny najważniejsze, często poświęcając swoją codzienność - mówił gość Dwójki. 

Czytaj także:


twitter mon błaszczak 1 marca 1200.jpg
"Ich ofiara nie poszła na marne". Szef MON składa hołd Żołnierzom Wyklętym

Wystawa będzie interaktywna, z salą kinową i nowoczesnymi ekspozycjami. Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku. Przez tę dekadę wiele się zmieniło. - Praca jest jeszcze ogromna przed nami wszystkimi. Muzeum też ma swoją rolę. Ale również każdy nauczyciel i wychowawca - mówił Janusz Kotowski. - Ta droga jest jeszcze długa, ale to nasza powinność, abyśmy pokazywali prawdę i te ideały, dla których oni żyli - podsumował dyrektor muzeum.

1⃣ marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 🇵🇱 ▪ Dziś upamiętniamy Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy...

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Niedziela, 28 lutego 2021

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Janusz Kotowski (dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce)

Data emisji: 1.03.2021

Godzina emisji: 8.30

nk

Czytaj także

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bogdan Pęk: było to powstanie narodu przeciwko okupantowi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 10:19
- Opowieści o tym, że to była wojna domowa o kształt państwa, były historycznym kłamstwem. W rzeczywistości było to powstanie narodu przeciwko okupantowi i bandzie, która z pełnomocnictwa okupanta sowieckiego zniewalała nasz naród w sposób zbrodniczy - powiedział o bohaterach walczących z komunistami Bogdan Pęk, polityk Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Leśkiewicz: to święto powinno nas łączyć

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 10:47
- Bez wątpienia to święto powinno nas łączyć. Jest ono uwypukleniem pewnych wartości. Mówi przede wszystkim o żołnierzach, którzy przyjęli postawę bohaterską i postawę walki o wolną, niepodległą ojczyznę - powiedział o Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych dr Rafał Leśkiewicz, wicedyrektor Biura Badań Historycznych.
rozwiń zwiń