Mateusz Warkusz: dość długo szukaliśmy kierunku, w jakim chcemy iść

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 10:00
- Na gali Fryderyków usłyszeliśmy od jednego z gości, że płytę może nagrać każdy, ale nie każdy ma na nią pomysł. My zostaliśmy docenieni właśnie za pomysł, a on nie powstał nagle. To były wielogodzinne, naprawdę bardzo burzliwe dyskusje podczas naszej trasy koncertowej w Prowansji - mówił Mateusz Warkusz z zespołu Art'n'Voices.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sonja Filitz

Posłuchaj
14:46 Poranek Dwójki zespół Art'n'Voices 13.07.2021.mp3 Zespół "Art'n'Voices" o festiwalu, nagrodzie Fryderyk i początkach kariery (Poranek Dwójki)

 


Fryderyki 1200.jpg
Gala Fryderyków. Retransmisja ze Szczecina

Art'n'Voices to zespół wykonujący muzykę a cappella. Ośmioosobowy chór tworzą artyści związani z trójmiejską i wejherowską sceną. Siedzibą zespołu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Gośćmi audycji "Poranek Dwójki" były "dwie ósme" składu zespołu, muzycy: Anna Rocławska-Musiałczyk i Mateusz Warkusz.

- Wszystko zaczęło się od impulsu. Chcieliśmy spróbować swoich sił jako ówcześni studenci dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Mówiąc wprost, chcieliśmy spróbować tego, czego nauczyliśmy się na zajęciach, więc założyliśmy ośmioosobowy zespół. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, w którym kierunku pójdziemy, jaką muzykę będziemy wykonywać - opowiadała Anna Rocławska-Musiałczyk, członkini zespołu i kompozytorka.

Album zatytułowany "Midnight Stories" - Contemporary Music of Polish Composers został nagrodzony Fryderykiem 2021 w kategorii: Muzyka Współczesna. 

- Ten album nagrywaliśmy nocą w kościele z XIII wieku w Żarnowcu, otoczonym cmentarzem, więc klimat był jak najbardziej odpowiedni. Jedyne co nam przeszkadzało, to mróz, ponieważ nagrywaliśmy w okresie jesienno-zimowym - mówił Mateusz Warkusz.

Czytaj też:

Zespół Art'n'Voices jest też organizatorem festiwalu oraz konkursu kompozytorskiego "ArteFonie" na najlepszy utwór wielogłosowy, bez towarzyszenia instrumentów muzycznych. 

- W pierwszy weekend września, w Wejherowie, w trzech różnych miejscach, odbędą się trzy różne koncerty: koncert jazzowy, kameralno-organowy i na zakończenie koncert, na którym nasz zespół wykona kompozycję, która wygra konkurs kompozytorski, organizowany właśnie w ramach festiwalu "ArteFonie" - opowiadała Anna Rocławska-Musiałczyk.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Anna Rocławska-Musiałczyk (śpiewaczka i kompozytorka), Mateusz Warkusz (śpiewak)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Paweł Orski: w Krakowie pojawią się znakomici wykonawcy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 11:00
- Staramy się prezentować możliwie pełne spektrum polskiej muzyki, ciekawie od strony programowej, a także zapraszać gości spoza naszego kraju, gdyż naszym celem jest również promocja rodzimej twórczości za granicą - mówił na antenie Dwójki Paweł Orski, dyrektor 17. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Szymczewska: oddamy hołd Wieniawskiemu koncertem urodzinowym

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:00
- Muzyka Wieniawskiego jest naprawdę przepiękna. To nasz wspaniały, wybitny skrzypek, a w drugiej kolejności kompozytor. Był przede wszystkim fenomenalnym artystą - mówiła Agata Szymczewska, która w sobotę (10.07) w kolejnej "Miejscówce z Dwójką" zagra z okazji 186. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eliminacje do XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Pianistom towarzyszą olbrzymie emocje"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:00
- Od samego początku najważniejsi są artyści. Już teraz składamy im hołd, zwłaszcza w tym trudnym czasie, bo dla wielu to pierwszy moment od ponad roku, kiedy będą mogli wystąpić przed publicznością - mówił dr Artur Szklener o rozpoczynających się eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Zmagania młodych artystów, które potrwają do 23 lipca, będzie można oglądać dzięki transmisji wideo na stronie radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń