Małgorzata Walewska: nasze jury to osoby, które same były kiedyś śpiewakami

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:30
- Mamy wyjątkową sytuację, która nie na wszystkich konkursach ma miejsce. Jest to możliwość porozmawiania z jurorami. Po każdym etapie konkursu, kiedy już mamy ogłoszone wyniki i wiadomo, kto nie przeszedł do następnej rundy, my jurorzy jesteśmy do dyspozycji naszych młodych śpiewaków. I każdy z nich może podejść i zapytać o uwagi, które mamy do jego występu - mówiła w Dwójce Małgorzata Walewska, znakomita śpiewaczka, szefowa artystyczna tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Małgorzata Walewska
Małgorzata Walewska Foto: Emilia Iwanicka/ PR

Posłuchaj
13:09 Poranek Dwójki Małgorzata Walewska o Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari 30.08.mp3 Poranek Dwójki Małgorzata Walewska o Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu 1200.jpg
XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

To właśnie w Nowym Sączu, na konkursowej scenie, swoje kariery zaczynali tacy artyści jak Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska czy Arnold Rutkowski.

- Nasze międzynarodowe jury to głównie dyrektorzy obsadowi, którzy mają też duże doświadczenie wokalne, bo sami też byli wcześniej śpiewakami - opowiadała dyrektorka festiwalu. - Przy takim  doświadczeniu człowiek w połowie utworu już wie, kto ze śpiewaków jest basem, a kto sopranem, pomimo tego, że ktoś ma wysokiej, albo niskiej barwy głos.

W tym roku w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu weźmie udział 66 młodych śpiewaków z 16 krajów. 

- Jesteśmy po pierwszym dniu przesłuchań i dosyć często spotykamy się z takim przypadkami, że ktoś bardzo młody, na przykład bas, który ma 21 lat, śpiewa repertuar przeznaczony dla dojrzałego mężczyzny. Jemu to się nie może udać. I oczywiście w pierwszym odruchu winimy profesora, że mu na to pozwolił, ale ja też byłam młoda i pamiętam, jak zależało mi, żeby śpiewać takie role, które mnie poruszają aktorsko i które są dla mnie rodzajem spełnienia - mówiła mezzosopranistka.

Czytaj też:

Dyrektorka artystyczna festiwalu wspomniała też odejście wielkiej polskiej śpiewaczki operowej Teresy Żylis-Gary.

- Oczywiście nie muszę państwu mówić jak wielka to była śpiewaczka i osobowość artystyczna. Chcę powiedzieć natomiast o czymś, z czego ludzie dzisiaj nie bardzo zdają sobie sprawę, a mianowicie o tym, w jak bardzo ciężkich czasach przyszło jej żyć i robić karierę i jak ciężkich wyborów musiała dokonywać. Pani Teresa wyjechała z Polski w czasach głębokiego komunizmu, co przypłaciła rozstaniem z rodziną. Była osobą, która doświadczyła międzynarodowej kariery w czasach, kiedy triumfy święcili najwięksi śpiewacy tego świata.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Małgorzata Walewska (śpiewaczka, dyrektorka artystyczna tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu)

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

"Miłość rodzi miłość”

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 18:35
Pod takim hasłem w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert, współorganizowany przez Fundację Anny Dymnej "Mimo wszystko”. Szczegóły wydarzenia zdradza na antenie Jedynki założycielka Fundacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Walewska: w każdej sytuacji staram się dostrzegać dobre strony

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 09:13
Biegle mówi w pięciu językach. Śpiewa w dwunastu. Jest niezwykle utalentowana, ale także przebojowa.
rozwiń zwiń