Kongres Polska Wielki Projekt, część 2. - kultura siłą wspólnoty narodowej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:20
- Im więcej artystów, ludzi twórczych w Polsce, kreatywnych pomysłów, tym wszyscy jesteśmy bogatsi - o idei Kongresu Polska Wielki Projekt oraz tematach debat rozmawialiśmy w "Poranku Dwójki" z prof. Andrzejem Szczerskim, historykiem sztuki, członkiem Rady Programowej Fundacji, moderatorem i prelegentem Kongresu Polska Wielki Projekt.
Jedna z debat podczas poprzednich edycji Kongresu.
Jedna z debat podczas poprzednich edycji Kongresu.Foto: polskawielkiprojekt.pl

W najbliższy weekend (17-19.09) rozpocznie się Kongres Polska Wielki Projekt. To trzy dni spotkań wypełnionych debatami nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed naszym krajem w najbliższych dekadach, w tym tymi związanymi z kulturą. 


Posłuchaj
12:06 Poranek Dwójki 16 wrzesień 2021 08_37_41.mp3 Zaproszenie na debaty w ramach Kongresu Polska Wielki Projekt (Poranek Dwójki)

 


Fałkowski 1200.jpg
Prof. Wojciech Fałkowski: Kongres Polska Wielki Projekt jest związany z ideą Zamku jako symbolu

- Kultura jest kluczowym elementem dla środowisk, które organizują kongres - zaznaczył prof. Szczerski. - Na kongresie przyznawana jest nagroda dla artystów. To podkreśla, jak ważna jest kultura.

Nasz gość w niedzielę (19.09) poprowadzi panel "70 m²". To nawiązanie do projektu ustawy o ułatwionej ścieżce biurokratycznej przy budowie domów w ramach wspomnianego metrażu. - Będziemy dyskutowali o polityce mieszkaniowej z perspektywy twórców, architektów, krytyków architektury, na temat wizji polityki architektonicznej, jaką mamy w Polsce, i wpisania w ten problem polityki mieszkaniowej - zapowiadał.

Wśród podejmowanych tematów znajdzie się także estetyka budowlana i bioenergooszczędność domów do 70 m². Tę ostatnią coraz częściej traktuje się jako kwestię etyczną. - Potraktujmy to jako szansę załatwienia bardzo wielu poważnych problemów - mówił prelegent.

Wśród panelistów po godz. 11.00 w niedzielę usłyszymy Bohdana Bisia Lisowskiego, architekta, prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Bolesława Stelmacha, architekta, a także Huberta Trammera, architekta, wykładowcę, uczestnika Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu.

Czytaj także:

W programie kongresu w niedzielę o godz. 15.15 pojawi się także dyskusja wokół ustawy o statusie artysty zawodowego. - Kultura to nie jest jeszcze jeden towar, przemysł kreatywny, który poradzi sobie na rynku bez wsparcia państwa - tłumaczył prof. Szczerski. - Chcemy zwrócić uwagę, jak istotną rolę będzie odgrywał program socjalnego wsparcia dla artystów.

- Mamy nadzieję, że zerwiemy z dominacją rynku sztuki w tym sensie, że traktujemy każde dzieło sztuki jako towar, który ktoś musi kupić - wskazał historyk. - Biorąc pod uwagę skalę wsparcia, to nie jest coś, co w istotny sposób obciążać będzie budżet państwa, a dla artystów będzie to zasadnicza zmiana, która, jak sądzę, uwolni bardzo wiele talentów.

Debaty będą transmitowane przez stronę i media społecznościowe organizatora.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: prof. Andrzej Szczerski (historyk sztuki, członek Rady Programowej Fundacji, moderator i prelegent Kongresu Polska Wielki Projekt)

Data emisji: 16.09.2021

Godzina emisji: 8.30

uk

Czytaj także

Drugi dzień XI Kongresu Polska Wielki Projekt. Wśród tematów m.in. bezpieczeństwo kulturowe

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 08:23
W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "XXI wiek - Bezpieczeństwo - Kultura". Na Zamku Królewskim w Warszawie debatują przedstawiciele świata kultury, nauki i konserwatywnej myśli politycznej. Dzisiejsze tematy to bezpieczeństwo i 50 lat odbudowy Zamku Królewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamek Królewski w Warszawie poświadczeniem polskich dokonań w przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 23:10
Warszawa bez Zamku Królewskiego wyglądałaby dziwnie. Przez 30 lat, od roku 1944 do 1974, Zamku w pejzażu stolicy jednak nie było. W piątek i sobotę (28-29.05) w jego wnętrzach odbywał się XI Kongres Polska Wielki Projekt poświęcony m.in. odbudowie historycznego gmachu i bezpieczeństwu w kulturze.
rozwiń zwiń