Dobry uczynek to obopólna korzyść. W święta i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:04
- Badania mówią, że wtedy, kiedy komuś pomagamy, kiedy robimy coś dobrego dla drugiego, to uruchamia się nam cały proces wydzielania hormonu szczęścia i my sami czujemy sie lepiej - mówiła w Dwójce, w dniu wigilii świąt Bożego Narodzenia, psycholog Dorota Minta.
Święta to czas, kiedy otwierają się nasze serca i czujemy potrzebę pomagania innym
Święta to czas, kiedy otwierają się nasze serca i czujemy potrzebę pomagania innymFoto: Shutterstock/evrymmnt

Przy okazji świąt obdarowujemy się prezentami, ślemy sobie nawzajem kartki świąteczne wraz z ciepłymi uśmiechami, składamy najlepsze życzenia. Boże Narodzenie to czas, gdy pragniemy być blisko innych ludzi i gotowi jesteśmy na różne sposoby wspierać nie tylko swoich najbliższych, ale także obcych, którzy znajdują się w potrzebie. Warto przy tym pamiętać, że pomaganie innym - jeśli ma być skuteczne, wcale nie jest takie proste.

O tym, jak Polacy pomagają innym, nie tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia, opowiadała w audycji Dorota Minta. - Na pewno skłonność do pomagania, uruchomienie empatii, jest większe w czasie świąt. Mam jednak przekonanie, że jest bardzo wielu Polaków, którzy pomagają na co dzień. Wcale nie hałaśliwie, ale jakimiś drobnymi gestami i systematycznie, bo właśnie systematyczna pomoc często jest najpotrzebniejsza. Pomoc w codziennym życiu osobom, które mają z nim trudności; są wykluczone, chore albo stare i samotne. Myślę, że święta są fajnym bodźcem do pomagania przez cały rok - podkreślała psycholog.

Swoje zrobiła pandemia

Zdaniem specjalistki, w ciągu trwającej już blisko dwa lata pandemii, zmieniała się też skłonność Polaków do pomagania. - Na początku mieliśmy taki zryw wspierania, pomagania. Dużo rozmawialiśmy o tym, żeby pamiętać o starszych sąsiadach, pomóc wyprowadzić psa komuś samotnemu czy choremu. A teraz chyba troszeczkę "siedliśmy", bo po prostu jesteśmy zmęczeni - tłumaczyła.


Posłuchaj
12:51 Poranek Dwójki 24.12.2021 minta.mp3 Święta - świetny impuls do pomagania przez cały rok (Poranek Dwójki) 

Jak zauważyła Dorota Minta, w tym roku Polacy częściej zwracają się ku bliskim i przyjaciołom. - Mamy potrzebę, silniejszą chyba niż zwykle, otoczenia się najważniejszymi dla nas ludźmi, pomyślenia i zadbania o nich - przekonywała.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Dorota Minta (psycholog)

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Pomoc (nie) tylko od święta. Dlaczego angażujemy się w akcje charytatywne?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:30
Z sondy przeprowadzonej niedawno przez Fundację św. Mikołaja wynika, że grudniowy, przedświąteczny czas motywuje nas do dobroczynnej działalności. Aż 40 proc. głosujących deklaruje udział w organizowanych akcjach charytatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozejrzyjmy się wokół i poszukajmy". Papież apeluje o pomoc bliźnim w czasie przedświątecznym

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 14:34
Papież Franciszek w homilii wygłoszonej dziś na placu świętego Piotra powiedział, że podczas przygotowań do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia powinniśmy wyjść w stronę Boga i bliźnich. 
rozwiń zwiń