Hossa na rynku sztuki. Nawet 70-procentowe wzrosty

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 10:00
- Rok 2021 był zaskakująco dobry, wzrosty były wyższe, niż oczekiwaliśmy. Co roku te liczby są coraz wyższe i coraz bardziej nas zaskakują. Są to wzrosty blisko 60-, 70-procentowe, one absolutnie nie były do przewidzenia - mówił w Dwójce Piotr Posiadała z portalu zajmującego się rynkiem sztuki.
Aukcje sztuki cieszą się obecnie ogromną popularnością
Aukcje sztuki cieszą się obecnie ogromną popularnościąFoto: Shutterstock/LightField Studios

Rynek sztuki w ostatnich miesiącach rozwija się niezwykle dynamicznie. Obrazy sprzedawane są za rekordowo wysokie ceny, domy aukcyjne osiągają historycznie duże obroty, zainteresowanie sztuką współczesną wzrasta.

Zdzisław Beksiński za ponad milion zł

Piotr Posiadała stwierdził, że Polacy rzeczywiście potraktowali dzieła sztuki jako dywersyfikację swojego portfolio inwestycyjnego.

- Ale zauważyliśmy też wśród kolekcjonerów autentyczną chęć obcowania z dziełami sztuki, co wpłynęło na pozytywne postawy kupujących - wyjaśniał.

Wykładowczyni warszawskiej ASP Kama Zboralska przyznała natomiast, że najbardziej zaskoczyły rekordy, które padały w kontekście prac Beksińskiego i Yerki, czy wręcz całej grupy artystów tworzących w nurcie realizmu magicznego i fantastyki. Jak stwierdziła, rynek sztuki jest kompletnie nieprzewidywalny.

- Gdy praca Beksińskiego osiągnęła cenę ponad miliona złotych, a Yerki prawie miliona, to jak w tym momencie mają się kształtować ceny klasyków współczesności? Te proporcje zostały dość mocno zachwiane - mówiła Kama Zboralska.

Inwestycje w sztukę. Token - wirtualna własność

Kama Zboralska przyznała też, że zdumiewają ją wysokie ceny za tokeny. Polega to na tym, że właściciel ma prawa do danego obrazu czy rzeźby, ale oryginał znajduje się w muzeum.

- Portal artinfo.pl po raz pierwszy zorganizował podczas Warszawskich Targów Sztuki aukcję tokenu rzeźby Tomasza Górnickiego, młodego artysty. To nieduża rzeźba przedstawiająca postać kobiecą, token został wylicytowany za 300 tys. zł, trudno mi to skomentować - stwierdziła.

Piotr Posiadała ostrzegł jednak, że inwestycje w dzieła współczesnych twórców mogą być ryzykowne i jeśli ktoś kupuje dzieła sztuki wyłącznie w celu uzyskania zysku, powinien raczej postawić na klasyków.

- Sztuka dawna, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, czy też klasycy sztuki współczesnej: Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor - to będą dużo lepsze wybory - radził.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że także Muzeum Narodowe dzięki udziałowi w aukcji sztuki w Szwajcarii wzbogaciło się o cenne obrazy. Do warszawskiego oddziału tej instytucji trafiło 14 prac, których autorem jest współczesny malarz Marc Chagall, o czym mówiliśmy w jednej z grudniowych audycji.


Posłuchaj
16:47 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_01_11-09-32-05.mp3 Kama Zboralska i Piotr Posiadała o wzrostach na rynku sztuki (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Poranek Dwójki"

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Kama Zboralska (współinicjatorka i autorka Kompasu Młodej Sztuki i Kompasu Sztuki, autorka książek o sztuce i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz Piotr Posiadała (portal rynku sztuki artinfo.pl)

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Dom aukcyjny w Nowym Jorku sprzedaje obraz Vincenta van Gogha. Jego cena może sięgnąć... 34 mln euro

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 18:00
Dom aukcyjny Christie’s wystawi na sprzedaż w Nowym Jorku obraz Vincenta van Gogha "Drewniane domy wśród drzew oliwnych i cyprysów" (1889). "The Art Newspaper" ocenia, że obraz może zostać sprzedany za około 34 mln euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Londynu do Hongkongu - odwiedzamy galerie na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 12:15
W londyńskiej Tate Britain warto odwiedzić wystawę "Live Between Islands" prezentującą sztukę karaibsko-brytyjską, a w Hongkongu podziwiać można malarstwo artysty Zao-Wou-Ki i minimalistyczne motywy kwiatowe w "Flowers Gallery".
rozwiń zwiń