Maria Deskur: książka to także podstawowa potrzeba człowieka

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 10:00
- Czytanie daje ludziom stabilność psychiczną, poczucie bezpieczeństwa, małemu dziecku - poczucie bliskości z mamą. To są niewiarygodnie ważne rzeczy, to nie jest intelektualny wymysł - mówiła na antenie Dwójki Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.
Międzynarodowe Forum Książki we Lwowie
Międzynarodowe Forum Książki we LwowieFoto: Shutterstock/ANDRIY B
  • Z myślą o wsparciu ukraińskich wydawców Fundacja Powszechnego Czytania ogłosiła konkurs grantowy.
  • W ramach subwencji pomocowych wydawcom ukraińskim zostanie przekazana kwota 150 tys. dolarów. Fundusze pochodzą ze zbiórek organizowanych od początku wojny.
  • Naszym gościem w "Poranku Dwójki" była Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne.

Sytuacja ukraińskich wydawców jest trudna. W związku z toczącą się wojną brakuje funduszy, które umożliwiłyby im działalność, co jest zagrożeniem dla czytelnictwa i edukacji w tym kraju.

Wsparcie jest niezbędne

Maria Deskur podkreśliła, że chodzi o wsparcie tych wydawców, którzy realnie działają. - Zgłaszać się mogą wydawcy ukraińscy bez kapitału rosyjskiego, działający na rynku wydawniczym od minimum pięciu lat i mający na koncie wydanie co najmniej 50 książek. Stowarzyszeniu Ukraińskich Wydawców i Księgarzy jest zrzeszonych ponad 150 firm, to nie musi mieć przełożenia na poziom sprzedaży w porównaniu z Polską, gdzie mamy podobną liczbę podmiotów - mówiła.

Dokładne sprawdzenie wniosków

Dodała, że sprawdzane są dane pochodzące z czegoś w rodzaju polskiego Krajowego Rejestru Sądowego. - To jest obowiązkowe, a poza tym do komisji oceniającej wnioski zaprosiliśmy prezesa Stowarzyszenia Ukraińskich Wydawców i Księgarzy, który pełni tę funkcję od 26 lat, więc właściwie zna wszystkich. Liczymy na jego szeroką wiedzę o ukraińskim rynku - podkreśliła.

Ważne wsparcie partnerów

Partnerami konkursu grantowego są: KBF - operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Polska Izba Książki oraz Stowarzyszenie Ukraińskich Wydawców i Księgarzy. Patronat honorowy objęła małżonka prezydenta RP.


Posłuchaj
10:24 2022_05_12 08_37_20_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Maria Deskur: książka to także podstawowa potrzeba (Poranek Dwójki)

 

Ogłoszenie systemu pomocowego dla wydawców miało miejsce 3 maja, co - jak zaznaczają organizatorzy -  nie jest przypadkowe.

- Uchwalenie Konstytucji 3 maja było wyrazem zaangażowania obywateli Polski w dalsze losy naszego kraju. Przetrwanie ukraińskiej branży wydawniczej będzie fundamentem czytelnictwa Ukraińców, ale nie pomagamy wydawcom ze względu na miłość do literatury. Chcemy wesprzeć czytelnictwo na Ukrainie, bo jest ono fundamentem dobrze funkcjonujących otwartych demokracji, bazą do budowania silnej i innowacyjnej gospodarki. Poziom czytelnictwa Ukraińców będzie miał przemożny wpływ na przyszłość tego naszego bratniego narodu - mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne.

(wykorzystano materiały prasowe Fundacji Powszechnego Czytania)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Deskur (prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne)

Data emisji: 12.05.2022

Godzina emisji: 8.35

mo


Czytaj także

Jak wygląda życie codzienne tych, którzy zostali na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 09:55
Gościem poniedziałkowej audycji była Victoriia Levchenko - dziennikarka Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia. Od ponad dwóch miesięcy cierpienie mieszkańców Ukrainy nie ustaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Solidarni z Ukrainą" - jakie wsparcie dla studentów z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 16:45
Od początku wojny na Ukrainie blisko sześć tysięcy ukraińskich studentów zgłosiło się na polskie uczelnie. Szkoły wyższe przygotowują się na przyjęcie kolejnych i wdrażają programy pomocowe. Jednym z nich jest program "Solidarni z Ukrainą". 
rozwiń zwiń