Bartosz Chajdecki o nominacji do Public Choice Award: zobaczymy, co się wydarzy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 10:55
- To oczywiście dzieje się niespodziewanie i to jest bardzo miłe zaskoczenie, ale człowiek bardzo szybko sprowadza się na ziemię i mówi: dobrze, fantastycznie, że coś takiego się zdarzyło, no i zobaczymy, co się wydarzy. Generalnie wiadomo jednak, że w starciu z takimi gigantami, nadzieje na nagrodę są takie, jakie są - mówił w "Poranku Dwójki" Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu, serialu i teatru nominowany do Public Choice Award 2022.
Bartosz Chajdecki oiebra Grand Prix Komeda za muzykę do filmu Mistrz
Bartosz Chajdecki oiebra Grand Prix Komeda za muzykę do filmu "Mistrz"Foto: Andrzej Staszok/materiały prom.

Polak wśród najbardziej cenionych twórców muzyki filmowej

Muzyka, którą Bartosz Chajdecki skomponował do filmu "Mistrz" w reżyserii Macieja Barczewskiego znalazła się w gronie najlepszych ścieżek dźwiękowych Public Choice Award 2022. O nagrodę przyznawaną podczas najważniejszego festiwalu muzyki filmowej na świecie - Film Fest Ghent - polski twórca będzie walczył m.in. z Hansem Zimmerem, Jamesem Newtonem Howardem, Alexandrem Desplatem i Jonnym Greenwoodem.

- Człowiek mocno stąpający po ziemi raczej nie unosi się nad nią za bardzo w związku z takim faktem. Poza tym jest bardzo, bardzo miło i też bardzo mnie cieszy to, że media się tym zainteresowały. Naprawdę jest mi z tego powodu miło, ale życie toczy się dalej, dalej pisze muzykę i generalnie każdy dzień wygląda, tak jak wyglądał przed nominacją. Poza wywiadami - przyznał z uśmiechem Bartosz Chajdecki.

Wielokrotnie nagradzany w kraju

Kompozytor jest także autorem muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali telewizyjnych oraz spektakli teatralnych w Polsce i na świecie. W jego dorobku znajdują się tak znane produkcje jak: "Bogowie", "Najlepszy", "Chce się żyć", "Jestem mordercą", "Moje córki krowy", "Prosta historia o morderstwie", "Baczyński", "Tiere", "The Last Witness", "Le temps d'Anna" oraz seriale: "Kruk", "Misja Afganistan", "Chyłka", "Behawiorysta", "Wojenne dziewczyny" i "Czas Honoru", za który w 2010 roku został nominowany do nagrody IFMCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego.

W 2019 roku podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Bartosz Chajdecki otrzymał nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku dla serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku", a w 2021 roku został uhonorowany Grand Prix Komeda za muzykę do filmu "Mistrz".


Posłuchaj
17:24 Poranek Dwójki 28.07.2022 bartosz chajdecki.mp3 Rozmowa z Bartoszem Chajdeckim, kompozytor muzyki do filmu, serialu i teatru nominowanym do Public Choice Award 2022 (Poranek Dwójki) 

Każdy kinoman i miłośnik muzyki filmowej może zagłosować na swojego faworyta do nagrody Public Choice Award 2022 za pośrednictwem internetu. Zgłoszenia można nadsyłać do 22 sierpnia br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Chajdecki (kompozytor muzyki do filmu, serialu i teatru)

Data emisji: 28.07.2022

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Łukasz Maciejewski: Ennio Morricone dał nam dużo pięknej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 19:00
- Ennio Morricone był jedyny. Często wahamy się, my – piszący, komentujący kino, w stopniowaniu epitetów, bo one się wyświechtały. Tymczasem w przypadku postaci formatu Ennio Morricone te epitety wymusza sytuacja obiektywna, bo on naprawdę był muzyką filmową. I nawet za pięćdziesiąt czy sto lat, gdy będziemy mówili o muzyce w kinie, to będziemy mówili o Enniu Morricone - opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikatowe kompozycje Kilara do "Draculi" Coppoli

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 07:30
To była prawdziwa uczta. W "Nocnej strefie" słuchaliśmy poszerzonej, trzypłytowej ścieżki dźwiękowej do filmu "Dracula" w reżyserii wielkiego Francisa Forda Coppoli.
rozwiń zwiń