REKLAMA

"Emocje są duże". Szef Muzeum Dom Rodziny Pileckich przed otwarciem wystawy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 10:24
- To wiele lat pracy mojej i całego zespołu. Ostatnie dwa lata to była praca nad scenariuszem i budową wystawy stałej. Przed nami wielki finał, czyli pokazanie owoców naszej pracy publiczności - mówił w "Poranku Dwójki" Karol Madaj, dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi MazowieckiejFoto: Rafał Guz/PAP

Na wystawie w Domu Rodziny Pileckich 

W zabytkowym, odrestaurowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej już 2 listopada zostanie otwarta wystawa stała. Pokaże ona w nowym świetle postać jednego z największych polskich bohaterów: "ochotnika do Auschwitz" - rotmistrza Witolda Pileckiego.

- Jesteśmy muzeum narracyjnym. Chcemy nie tylko pokazać jakieś przedmioty, obiekty związane z życiem Witolda czy Marii Pileckich, ale również opowiedzieć historię. Oczekiwania na pewno były bardzo duże, ale w jakimś stopniu muzeum podnosi tę opowieść na jeszcze wyższy poziom. Może bowiem używać więcej narzędzi niż np. świetna książka Jacka Fairweathera pt. "Ochotnik" - przekonywał Karol Madaj.

Emocje w muzeum

Jak zapowiedział dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich, szykowana wystawa nikogo nie pozostawi obojętnym. - Korzystamy nie tylko z tekstów i zdjęć, ale również z multimediów, filmów, a nawet ze słuchowiska radiowego. Jest to niesamowita różnorodność, która pozwala przekazać emocje, które towarzyszyły rotmistrzowi Pileckiemu i jego rodzinie. To szalenie mocna i wzruszająca w przekazie wystawa - podkreślał.

Choć Witold Pilecki nie pochodził z Ostrowi Mazowieckiej, to był silnie związany z tym miejscem ze względu na swoją żonę Marię. - Dom, w którym mieści się muzeum, należał do rodziny Ostrowskich, czyli teściów rotmistrza. Maria Pilecka spędziła tu prawie całą wojnę i kilka pierwszych lat po jej zakończeniu, aż do procesu i śmierci Witolda Pileckiego w 1948 roku. Jestem przekonany, że wszystkie jego myśli, gdy był w Auschwitz, gdy był przesłuchiwany przez UB, biegły właśnie do Ostrowi Mazowieckiej, gdzie była jego żona i dzieci - tłumaczył Karol Madaj.

Posłuchaj
13:23 Poranek Dwójki 26.10.2022 madaj.mp3 Rozmowa z Karolem Madajem, dyrektorem Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Karol Madaj (dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej)

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 8.30

pg/kor

Czytaj także

947 dni i nocy w piekle Auschwitz. Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 10:07
Mija 77. rocznica brawurowej ucieczki Witolda Pileckiego i dwóch jego współwięźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. - Pilecki musiał uciec i ucieczka musiała się udać, ponieważ rozkaz przewidywał, że złoży swoim przełożonym raport osobiście - mówił prof. Witold Stankowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilecki - humanista, romantyk, człowiek twórczy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 08:57
- Wiele osób utożsamia Pileckiego tylko z tym, że był ochotnikiem do Auschwitz - mówi Jarosław Wróblewski, pracownik Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, autor publikacji "Rotmistrz" - nowej biografii Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Pileckiego. "Dla tych, którzy wzorem rotmistrza opowiadają prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:02
- Wszystkie kategorie nawiązują do kluczowego doświadczenia, którego Witold Pilecki jest dla nas symbolem - mówił o Międzynarodowej Nagrodzie im. Witolda Pileckiego Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora ds. programowych Instytutu Pileckiego.
rozwiń zwiń