REKLAMA

Marcin Masecki: barok to eksplozja muzyki inspirowanej tańcem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 13:00
- Publiczność koncertów z serii "Barok, Barok, Barok" to ludzie, którzy inaczej patrzą na muzykę. Nie tylko jej słuchają, ale odbierają jako swego rodzaju spektakl - mówił w Dwójce Marcin Masecki.
Marcin Masecki podczas koncertu Zygmunt Karasiński Recomposed
Marcin Masecki podczas koncertu "Zygmunt Karasiński Recomposed"Foto: Cezary Piwowarski/PR
  • W poniedziałkowej audycji zagościł jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej - Marcin Masecki.
  • Pianista opowiedział o najbliższym koncercie z cyklu "Barok, Barok, Barok" w Teatrze Studio.
  • Tym razem - jak zapowiadają organizatorzy - "zatracimy się w tańcu, wigorze i ferworze muzyki z południa kontynentu. Ale nie tylko, bo oprócz dobrze znanego baroku włoskiego i całego basenu Morza Śródziemnego podamy też trochę baroku południowoamerykańskiego".

Salonowe spotkanie z domową atmosferą

Pianista opowiadał o kolejnym spotkaniu z muzyką baroku. - 6 grudnia gramy koncert poświęcony barokowemu południu, czyli muzyce włoskiej, hiszpańskiej, portugalskiej i nawet meksykańskiej. To kolejne kameralne, salonowe spotkanie z domową atmosferą, jesteśmy blisko publiczności, gramy z Marcinem Markowiczem na skrzypcach, Sebastianem Aleksandrowiczem na oboju oraz grupą przyjaciół: Tomaszem Pokrzywińskim na wiolonczeli, Wiktorią Detlaff na altówce i Wojciechem Sojką na skrzypcach - mówił. 

Czytaj też:

Pogoda ma wpływ na dusze

Dodał, że kolebką baroku były Włochy. - Nawet wszyscy bohaterowie naszego poprzedniego północnego odcinka byli kształceni we Włoszech lub mieli tamtejszych mistrzów. Jest pewna różnica między barokiem północy i południa, eksplorujemy ją, na północy jest więcej intelektu, a na południu zmysłowości. Wydaje mi się, że pogoda i inny klimat ma jednak wielki wpływ na nasze dusze, na to, co robimy - stwierdził Marcin Masecki.

Wielka eksplozja muzyki inspirowanej tańcem

Opowiedział o repertuarze koncertu. - Meksykańska muzyka zapowiadająca święta Bożego Narodzenia jest bardzo rytmiczna, słychać wpływy europejskich mistrzów, ale jest to niemal dyskoteka. W baroku była wielka eksplozja muzyki inspirowanej tańcem. Będziemy mieli różne tańce, lecz również sonatę Alessandro Scarlattiego, czyli pierwszy kwartet smyczkowy, ale bez basso continuo, to taki piękny esej - podkreślił. 


Posłuchaj
11:10 2022_12_05 09_32_40_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Marcin Masecki: barok to eksplozja muzyki inspirowanej tańcem (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marcin Masecki (pianista)

Data emisji: 5.12.2022

Godzina emisji: 9.30

mo/kor

Czytaj także

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester z Dwójką [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 00:30
Jazz Band Młynarski-Masecki był bohaterem specjalnego, sylwestrowego wydania cyklu "Jazz.PL". Podczas koncertu zabrzmiały głównie utwory z drugiego krążka jazz bandu pt. "Płyta z zadrą w sercu". Na płycie znajdują się utwory, które w latach 20. i 30. rozbrzmiewały w kabaretach, teatrach i salach kawiarnianych. Zapraszamy do słuchania i oglądania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki zaprasza na południowoamerykańską "Miejscówkę"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 18:00
- Ameryka Południowa jest we mnie tematem, hiszpański to był mój pierwszy język. Niedawno do mnie dotarło, że chcę grać muzykę południowoamerykańską, i taką propozycję skonstruowałem na "Miejscówkę z Dwójką" - mówił o występie w Dwójce (4.06) Marcin Masecki, jeden z najoryginalniejszych i najwszechstronniejszych współczesnych polskich muzyków. 
rozwiń zwiń