"My tu przyszli po kolędzie". Kolędowanie przeniesione do sali koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 13:47
- Chcemy odwrócić schemat, że to publiczność przychodzi na koncert. To my chcemy przyjść do Państwa po kolędzie. Od razu uprzedzę jednak, że nie będziemy żądali niczego w zamian, może jedynie wspólnego śpiewania - mówiła w "Poranku Dwójki" Dorota Błaszczyńska-Mogilska z zespołu SEKUNDa, który wystąpi w czwartek (5.01) w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana z koncertem "My tu przyszli po kolędzie". Pojawią się też goście.
Zespół SEKUNDa tworzą Dorota Błaszczyńska-Mogilska i Wioletta Jakubiec
Zespół SEKUNDa tworzą Dorota Błaszczyńska-Mogilska i Wioletta JakubiecFoto: Danuta Naugolnyk

Pieśni z Polski i z Bułgarii

Podczas koncertu zespół SEKUNDa i zaproszeni artyści opowiedzą historie o Bożym Narodzeniu i przeżywaniu czasu świątecznego w różnych regionach Polski i nie tylko. Usłyszymy pieśni z Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Podlasia, ale zabrzmią również bułgarskie kolędy.

- Źródło tytułu "My tu przyszli po kolędzie" znalazłyśmy wraz z Wiolą Jakubiec, czyli drugą połówką SEKUNDy, w pastorałce pochodzącej z Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Kolędowanie jest tam nadal obecne i pomyślałyśmy sobie, że warto by było ten piękny polski zwyczaj pokazać również w sali koncertowej - tłumaczyła Dorota Błaszczyńska-Mogilska.

>> Poznaj szczegóły koncertu "My tu przyszli po kolędzie" <<

W Studiu Szpilmana i w Dwójce

Jak tłumaczyła skrzypaczka i wokalistka, dobór repertuaru nastąpił po zamknięciu listy gości. - Pierwszym kluczem do doboru kolędowo-pastorałkowego repertuaru było brzmienie. Chciałyśmy, aby było to brzmienie skrzypcowe i wokalne. W związku z tym nie będzie na naszym koncercie żadnego instrumentu stricte harmonicznego. Będzie za to czworo skrzypiec. Mamy nadzieję, że w połączeniu te skrzypce zabrzmią również harmonicznie i pokażemy Państwu różne barwy, może niekoniecznie często słyszane. Wystąpią również wiolonczela, instrumenty pasterskie i perkusyjne - zdradziła.

Czytaj także: SEKUNDa laureatem Nagrody Programu 2 PR na 24. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2022.

Obok zespołu SEKUNDa (Dorota Błaszczyńska-Mogilska i Wioletta Jakubiec) w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpią: Weronika Błaszczyńska (skrzypce, śpiew), Agata Jonczak (skrzypce, śpiew), Agnieszka Cudzich (śpiew), Weronika Grozdew-Kołacińska (śpiew), Kacper Malisz (skrzypce, skrzypce barytonowe) i Stefan Błaszczyński (flet poprzeczny, flet altowy, flety proste, piszczałki, instrumenty perkusyjne, śpiew).


Posłuchaj
10:11 Poranek Dwójki 2023_01_03-08-33-31.mp3 Dorota Błaszczyńska-Mogilska z zespołu SEKUNDa przed koncertem "My tu przyszli po kolędzie" (Poranek Dwójki)

Koncert "My tu przyszli po kolędzie" będzie także transmitowany na antenie radiowej Dwójki. Początek w czwartek (5.01) o godz. 19.30.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Błaszczyńska-Mogilska (skrzypaczka, wokalistka)

Data emisji: 3.01.2023

Godzina emisji: 8.35

pg

reklama

Czytaj także

Maria Piotrowska-Bogalecka: chór to wspólnota indywidualności [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:00
- Współpraca z wybitymi muzykami to najpiękniejsza część mojej pracy, każda z osób ma swoją wizję, ale to kompromis okazuje się czymś najlepszym. To bardzo kształcące, czerpię bardzo dużo z takich spotkań, tak jak wcześniej z Martyną Pastuszką i wybitnymi dyrygentami jak Michał Klauza czy Łukasz Borowicz - mówiła na antenie Dwójki Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Opera Królewska. Staropolskie pastorałki i kolędy w barokowym Teatrze Stanisławowskim

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 09:50
- Powstał muzyczny patchwork, na który składają się znane kolędy, melodie staropolskich kompozytorów, melodie ludowe, melodie orientalne i wreszcie moje kompozycje - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Urbaniak, autor muzycznego opracowania przedstawienia "Pastorałki staropolskie" Polskiej Opery Królewskiej. Premiera w piątek (30.12) w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
rozwiń zwiń