Jan Jakub Bokun w "Miejscówce" zagra Mozartowskie "arcydzieło wszech czasów"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 11:30
- Przyjmuje się, że w repertuarze każdego szanującego się klarnecisty znajdują się trzy kwintety klarnetowe ze smyczkami, to jest kwintet Mozarta, kwintet Webera i Brahmsa, ale bezsprzecznie najpiękniejszy z nich dla mnie samego to właśnie kwintet Mozarta. Myślę, że to jest w ogóle najpiękniejszy utwór z klarnetem, jaki kiedykolwiek został napisany - tak klarnecista Jan Jakub Bokun zapowiadał swój występ w ramach Dwójkowego cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Jan Jakub Bokun
Jan Jakub BokunFoto: mat. pras./Anita Wąsik-Płocińska

Koncert będzie miał miejsce w najbliższą sobotę (7.01), a klarneciście towarzyszyć będzie kwartet smyczkowy Messages Quartet.

Jak klarnecista pokochał Mozarta

Kwintet klarnetowy A-dur KV 581 Wolfganga Amadeusza Mozarta, który usłyszymy tego wieczoru, przez Jana Jakuba Bokuna nazywany jest "arcydziełem wszech czasów".

- To jest utwór, który fascynował mnie od młodości i ta miłość chyba nigdy nie wygasła. Mam na swoim koncie dwa nagrania: jedno zrealizowane jeszcze w czasach studenckich w dużym studiu Polskiego Radia we Wrocławiu, później udało mi się zarejestrować ten utwór na płycie i było to nagranie zrobione w Bratysławie, w studiu radiowym ze Slovak Quartet - wyjaśniał solista. - A teraz z paniami z Messages Quartet nagraliśmy Mozarta dla Państwa w salonie pianin i fortepianów Pasja w Warszawie i z tego miejsca będziemy grali w sobotę o godzinie 19 - zapowiedział.

Dialog ze smyczkami

Jan Jakub Bokun stwierdził, że każdy szanujący się klarnecista ma w swoim repertuarze trzy kwintety klarnetowe ze smyczkami - Mozarta, Webera i Brahmsa. - Ale bezsprzecznie najpiękniejszy z nich dla mnie samego to właśnie kwintet Mozarta - zapewnił artysta. - Myślę, że to jest w ogóle najpiękniejszy utwór z klarnetem, jaki kiedykolwiek został napisany, może również dlatego, że klarnet u Mozarta nie wybija się na pierwszy plan, bardziej dialoguje to ze skrzypcami, to z wiolonczelą. Czasami tylko wypływa na szersze wody niesiony brzmieniem całego kwartetu smyczkowego, ale częściej stapia się i jest częścią tego zespołu smyczkowego.

Na "Miejscówkę z Dwójką" zapraszamy w sobotę (7.01) w godz. 19.00-19.30. Transmisja wideo na Facebooku Dwójkikanale YouTube i na stronie internetowej stacji.

Za nami trudny rok

Sobotni koncert Jana Jakuba Bokuna i Messages Quartet będzie pierwszą w tym roku odsłoną cyklu "Miejscówka z Dwójką", co skłania do spojrzenia wstecz i oceny minionego roku pod względem życia artystycznego.

- Myślę, że to był trudny rok, mówię to w imieniu swoimi, jak i kolegów-freelancerów - stwierdził gorzko klarnecista. - Myśmy bardzo liczyli jeszcze rok temu na to, że w momencie, kiedy wygaśnie pandemia, to wrócimy do takiej aktywności, która byłaby porównywalna z naszą aktywnością sprzed pandemii, a na dziś jest to raczej "wishful thinking" (myślenie życzeniowe – red.). Jest cała masa festiwali, konkursów, przesłuchań, innych wydarzeń artystycznych, które nie tylko nie wróciły na mapę wydarzeń, ale pewnie już nie powrócą - dodał.

Realizowany od 20 lat przez Jana Jakuba Bokuna festiwal Clarimania również się w ubiegłym roku nie odbył, choć organizatorzy mają nadzieję na odrodzenie imprezy.

Messages Quartet Messages Quartet

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jan Jakub Bokun (klarnecista)

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 8.30

mg

Czytaj także

Mozart i Royal String Quartet, czyli muzyczna hybryda [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 19:30
- Przygotowaliśmy nietypowy utwór, złożony z czterech części różnych kwartetów Mozarta - zapowiadali muzycy Royal String Quartet. Efekt artystycznej konfrontacji kameralistów z twórczością Mozarta poznaliśmy w "Miejscówce z Dwójką". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Jakub Bokun i muzyka Piazzolli na klarnet

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 17:00
- Kiedy mój partner duetowy Krzysztof Pełech usłyszał o moich planach wydania moich nagrań utworów Piazzolli, powiedział, że to nagrania historyczne. I w tej złośliwości była spora cząstka prawdy, ponieważ niektóre mają już dwadzieścia lat - mówił w Dwójce klarnecista, dyrygent, wydawca, animator życia muzycznego Jan Jakub Bokun, który niedawno wydał płytę "Astor Piazzolla: Claritango".
rozwiń zwiń