REKLAMA

Muzeum Azji i Pacyfiku. Wystawa stała na 50-lecie istnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 11:45
- Ten rok jest dla nas jubileuszowy i bardzo się cieszymy, że właśnie w tym roku możemy już wreszcie zaprosić Państwa na wystawę stałą, na którą czekaliśmy prawie 50 lat - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Maria Szymańska-Ilnata, kuratorka kolekcji instrumentów muzycznych i kolekcji indonezyjskiej w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Wejście do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Wejście do Muzeum Azji i Pacyfiku w WarszawieFoto: Jacek Turczyk/PAP

Nowy rozdział na jubileusz

W 2023 roku Muzeum Azji i Pacyfiku obchodzi 50. rocznicę powstania. Od niedawna na zwiedzających czeka wystawa stała "Podróże na Wschód", która w pięciu blokach tematycznych prezentuje kolekcję prawie 900 unikalnych w skali polskiej obiektów. 

- Bardzo się cieszymy, że nasze obiekty wreszcie mogą ujrzeć nie tyle światło dzienne, co światło reflektorów; że zostały wyjęte z magazynów chociaż w części. Mamy nadzieję, że przyciągną nową publiczność do naszej instytucji i sprawią, że kultura azjatycka stanie się Polakom nieco bliższa - podkreślała dr Maria Szymańska-Ilnata.

Silny wątek indonezyjski

Muzeum założył Andrzej Wawrzyniak. Po 50 latach zebrana przez niego kolekcja nadal stanowi dużą część zbiorów, choć już nie większość. - W tej chwili kolekcja liczy ponad 23 tysiące eksponatów, natomiast ta kolekcja założycielska, którą jako osoba prywatna Andrzej Wawrzyniak zgromadził w Indonezji, pracując tam jako dyplomata, to było niecałe 3 tys. obiektów. Nadal jednak Indonezja pozostaje największą kolekcją w naszym muzeum i liczy w tej chwili ponad 5,5 tys. obiektów - tłumaczyła kuratorka.

Posłuchaj
13:37 Poranek Dwójki szymańska 26.01.2023.mp3 Dr Maria Szymańska-Ilnata z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie o Festiwalu Indonezji (Poranek Dwójki) 

To właśnie Indonezja będzie tematem wydarzenia, które startuje w Muzeum Azji i Pacyfiku już w najbliższą sobotę (28.01). W ramach Festiwalu Indonezji zaplanowano m.in. koncert indonezyjskiej muzyki "Karawitan Dan Tari", wykład "Tradycje weselne ludzi z Minangabau z Sumatry Zachodniej", warsztaty pisania na balijskich liściach palmowych i warsztaty taneczne.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: dr Maria Szymańska-Ilnata (kuratorka kolekcji instrumentów muzycznych i kolekcji indonezyjskiej w Muzeum Azji i Pacyfiku, etnomuzykolog, antropolog kultury)

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indonezja. Kraj w cieniu wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 19:40
– W Indonezji jest 180 wulkanów, z czego aż 129 jest czynnych. To absolutny rekord świata. Ich aktywność wpływa również na pojawianie się i znikanie wysp, których jest ok. 13,5 tys. – powiedział Tadeusz Biedzki, dziennikarz, podróżnik i pisarz.
rozwiń zwiń