Międzynarodowe Targi Książek w Tajpej - ciekawość polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 10:00
- Prawdziwą gwiazdą tajwańskich targów książki jest Andrzej Sapkowski. "Wiedźmin" w Azji święci triumfy, za pisarzem biegają rozemocjonowane tłumy, prosząc o autografy - mówił w Dwójce Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia.
Andrzej Sapkowski
Andrzej Sapkowski Foto: PAP/Paweł Kula
  • W stolicy Tajwanu - Tajpej - rozpoczyna się Międzynarodowa Wystawa Książek.
  • Polska jest gościem honorowym tego jednego z najważniejszych wydarzeń literackich na Dalekim Wschodzie.
  • O szczegółach na antenie Dwójki mówił Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia.

Tajwańczycy wiedzą coraz więcej o Polsce

Tomasz Sajewicz podkreślił, że Tajwańczycy są wręcz zakochani w Oldze Tokarczuk. - Jej powieści tłumaczone na język chiński najpierw wydano na Tajwanie, a później święciły triumfy w Chinach kontynentalnych. Miało to miejsce wiele lat przed literackim Noblem, tłumaczenia klasyki polskiej literatury również cieszyły się tutaj dużą popularnością. Bardzo znane są także książki dla dzieci, Tajwańczycy wiedzą coraz więcej o Polsce, na tej wystawie nasza ekspozycja zajmuje ponad czterysta metrów kwadratowych. Prezentują się aż 23 wydawnictwa, jest również wystawa poświęcona ilustracjom do książek dla dzieci - wymieniał.

Andrzej Sapkowski prawdziwą gwiazdą targów

Gościem tajwańskich targów będzie Andrzej Sapkowski. - "Wiedźmin" w Azji święci triumfy, za pisarzem biegają rozemocjonowane tłumy, prosząc o autografy. Będzie również Rafał Kosik, piszący książki dla młodych czytelników. Instytut Książki zachęca jeszcze więcej tajwańskich wydawnictw do zainteresowania polską literaturą. Podczas sześciu dni targowych są też warsztaty z polskimi ilustratorami, najmłodszy czytelnik jest najbardziej wymagający - powiedział Tomasz Sajewicz.

Czytaj też:

Coraz większe zainteresowanie Polską

Z Instytutem Książki współpracuje Instytut Adama Mickiewicza. - Zainteresowanie naszym krajem na rynkach azjatyckich rośnie z roku na rok. Japończycy, Koreańczycy i Chińczycy interesują się naszą literaturą, historią, historiografią. Ludzie pytają o książki, które pozwolą im zrozumieć dzieje Europy Wschodniej, relacje Polski i Ukrainy, współczesny świat. To jest potencjał, który koniecznie należy wykorzystać - podkreślił korespondent Polskiego Radia.


Posłuchaj
10:57 2023_01_31 08_43_45_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Międzynarodowe Targi Książek w Tajpej - wielkie zainteresowanie polską literaturą (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia)

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 8.45

mo

Czytaj także

Klub Książkomaniaka, czyli przegląd książkowych prezentów

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 20:00
Czy święta mogą istnieć bez książek? Na pewno nie dla Agnieszki Kunikowskiej i Justyny Majchrzak, które w świąteczny wieczór zaprosiły słuchaczy do Klubu Książkomaniaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiewać każdy może". Piotr Beczała o swojej książce "W daleki świat. Moje życie z operą w trzech aktach"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 13:50
- Gdy śpiewa się w Metropolitan Opera i Covent Garden, życie nie składa się z kawioru, szampana i czerwonych dywanów, tylko to najczęściej ciężka praca - mówił Piotr Beczała o książce "W daleki świat. Moje życie z operą w trzech aktach".
rozwiń zwiń