"Pieśń o Bębnie" - jazzowa suita inspirowana poezją Herberta

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 11:00
- Dzisiaj jest ten dzień, kiedy opublikuję w sieci - w internecie, we wszystkich serwisach streamingowych - moją najnowszą płytę. Będzie to oktet, a w sumie podwójny kwartet jazzowy - mówił w Dwójce Stanisław Aleksandrowicz - perkusista, kompozytor, autor albumu "Pieśń o Bębnie".
Stanisław Aleksandrowicz Quintet - koncert w ramach cyklu Jazz.pl
Stanisław Aleksandrowicz Quintet - koncert w ramach cyklu "Jazz.pl"Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W maju ubiegłego roku w cyklu "Jazz.pl" Stanisław Aleksandrowicz promował płytę swojego kwintetu "Teoria względności". Nie minął rok, a muzyk powraca z kolejnym albumem nagranym w większym, ośmioosobowym składzie. Płyta nosi tytuł "Pieśń o Bębnie" i zawiera dziewięcioczęściowy utwór zainspirowany wierszami Zbigniewa Herberta.

Tekst, którego nie słychać

Co warto podkreślić, jest to muzyka instrumentalna, poezji Herberta więc na niej nie usłyszymy, przynajmniej nie bezpośrednio.

- Przyznam, że tutaj miałem pewną zagwozdkę, co zrobić z tą warstwą poetycką. Pierwotnie myślałem, żeby nagrać wiersze w wersji nie śpiewanej, lecz recytowanej, i później zsamplować, pociąć i przetwarzać przez elektronikę. Natomiast później postanowiłem zrezygnować z tego i w materii muzycznej w ogóle nie wykorzystać sampli, recytacji i wierszy w postaci słyszalnej - wyjaśniał Stanisław Aleksandrowicz. - Chciałem tę materię inspiracji poezją zawrzeć troszkę bardziej abstrakcyjnie i głębiej, czyli w materii kompozycji - dodał.

Proces twórczy

Przy pracy nad suitą muzyk inspirował się m.in. takimi wierszami, jak "Tren Fortynbrasa", "Ballada o tym, że nie giniemy", "Żeby tylko nie anioł", "Po koncercie", "Instrukcja na wypadek katastrofy" czy oczywiście tytułowa "Pieśń o bębnie".

- Każdy z utworów inspirowany był innym wierszem Herberta. W procesie kompozycji i aranżacji brałem sobie "Wiersze zebrane" Herberta, czytałem, i ten wiersz, który do mnie bardziej przemówił, wybierałem i na jego podstawie pisałem muzykę - opowiadał Stanisław Aleksandrowicz.

Na oktet, który wykonał suitę, składają się: nietypowy dla jazzu klarnet basowy, tradycyjna sekcja, czyli kontrabas, perkusja oraz trąbka, a także kwartet smyczkowy (dwoje skrzypiec, altówka, wiolonczela). Premiera płyty "Pieśń o Bębnie" ma miejsce dziś, 17 lutego.


Posłuchaj
15:29 Dwojka Poranek Dwojki Piesn o Bebnie 2023_02_17-09-31-09.mp3 "Pieśń o Bębnie" inspirowana poezją Herberta (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Stanisław Aleksandrowicz (kompozytor, perkusista, producent muzyczny)

Data emisji: 17.02.2023

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Zbigniew Herbert w wyjątkowych nagraniach. O sobie, o poezji, o podróżach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 06:00
- Wymyśliłem Pana Cogito, żeby mówił za mnie, bo sam nie bardzo lubię bezpośrednich zwierzeń. Ale nie zawsze się z nim zgadzam - opowiadał poeta w jednym z radiowych wywiadów o słynnym bohaterze swoich wierszy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

98 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 20:27
29 października 1924 roku urodził się we Lwowie Zbigniew Herbert. Nazywany "kronikarzem XX wieku", wydał zbiory poezji: "Pan Cogito”, "Struna światła”, "Hermes, pies i gwiazdy”, "Studium przedmiotu”, "Raport z oblężonego miasta i inne wiersze” oraz szkice "Barbarzyńca w ogrodzie”. Zmarł 28 lipca 1998 roku. 
rozwiń zwiń