Konkurs "Make me!". Polscy projektanci z myślą o walczących Ukraińcach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 11:14
- Nasze rozwiązanie na pewno odbiega od rozwiązań dostępnych na rynku. Tak naprawdę jest połączeniem dwóch różnych powszechnie stosowanych mechanik. Udało nam się, to naprawdę działa - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Głowacki, laureat I miejsca - razem z Olgą Kozłowską - międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" za opaskę ratującą życie "Staza SYGNIS - drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo".
Rydwan życia według projektu Piotra Tłuszcza
"Rydwan życia" według projektu Piotra TłuszczaFoto: materiały prasowe

Kreatywność projektantów i wyzwania codzienności

Konkurs "Make me!" jest organizowany w ramach Łódź Design Festival. Skierowany jest do studentów, absolwentów oraz designerów, którzy w kreatywny sposób potrafią odpowiedzieć na wyzwania codzienności.

W maju ogłoszony wyniki konkursu. I miejsce zdobyli Olga Kozłowska i Maciej Głowacki, którzy zaprojektowali opaskę ratującą życie - "Staza SYGNIS – drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo". Sprzęt ten może być wykorzystany przez Ukraińców podczas wojny.

"Przychodzą kolejne zamówienia"

- Jest to urządzenie, które służy bezpośrednio do ratowania życia. Dobrze założona staza, inaczej: opaska uciskowa, całkowicie tamuje dopływ krwi do rannej kończyny, tym samym umożliwiając potencjalnie uratowanie życia czy też uratowanie tej kończyny - tłumaczył Maciej Głowacki.

Autorzy projektu wiedzą o co najmniej trzech przypadkach, gdy ich staza uratowała życie komuś na Ukrainie. - Tak jak ze szklanką nie dostajemy informacji, że dobrze nosi wodę, tak samo my nie dostajemy informacji o każdym takim przypadku. Dostajemy za to zamówienia na kolejne obiekty - podkreślała Olga Kozłowska.

Transport rannych pojazdem niemechanicznym

Laureatem II miejsca w konkursie "Make me!" został Piotr Tłuszcz, który zaprojektował "Rydwan życia". I tu również pomysł może znaleźć zastosowanie w warunkach wojny, do przewożenia rannych.

- Chcieliśmy zbudować pojazd niemechaniczny, z minimalną liczbą elementów, które mogą się popsuć, a w razie awarii czy zniszczenia pojazdu ciągnącego naszą przyczepę, żeby mógł ją pociągnąć kolejny. Niekoniecznie samochód, także quad czy ciężarówka - opisywał projektant.

Posłuchaj
13:23 Poranek Dwójki make me 14.06.2023.mp3 Rozmowa z laureatami międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" (Poranek Dwójki) 

"Rydwan życia" ma również specjalistyczne zawieszenie, przystosowane do przewożenia rannego. - Jest ono regulowane gazowo, można je dostosować do aktualnej wagi przyczepy w zależności od tego, czy jest ona pusta, czy jedzie jeden ranny na noszach, czy w towarzystwie dwóch ratowników - tłumaczył Piotr Tłuszcz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Olga Kozłowska, Maciej Głowacki, Piotr Tłuszcz (laureaci międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!")

Data emisji: 14.06.2023

Godz. emisji: 9.35

mo/pg

Czytaj także

Ewa Liebchen w "Miejscówce z Dwójką". Muzyka zainspirowana meblami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 17:00
Najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" zainspirowała... wyjątkowa kolekcja mebli autorstwa dwójki młodych polskich projektantów Ewy Bochen i Macieja Jelskiego o nazwie "Oddity". - Taki jest też tytuł utworu, który powstał jako dźwiękowa identyfikacja do tych mebli - mówiła w Dwójce flecistka, solistka i kameralistka Ewa Liebchen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 mln zł z UE na wzornictwo przemysłowe. Firmy ze wschodniej Polski mają szansę na dotacje

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 08:12
100 mln zł wynosi budżet konkursu na wzornictwo przemysłowe dla małych i średnich firm z nowych Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027. Od wtorku do 29 sierpnia do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości można składać wnioski o dotacje.
rozwiń zwiń