"Sztuka widzenia. Nowosielski i inni". Kurator wystawy: wpadliśmy na karkołomny pomysł

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 11:41
Wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" od środy (5.12) można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. - Monograficznych wystaw poświęconych Jerzemu Nowosielskiego było w tym roku już kilka. My natomiast postawiliśmy sobie za cel coś, co może wydawać się karkołomnym pomysłem: pokazać prof. Nowosielskiego, jego prace, w pewnym dialogu, na tle, i to szerokim - mówiła w Dwójce Monika Przypkowska, współkuratorka wystawy.
           ,   ,
𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐚 𝐉𝐞𝐫𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐍𝐨𝐰𝐨𝐬𝐢𝐞𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 𝐬𝐭𝐚𝐧𝐨𝐰𝐢 𝐣𝐞𝐝𝐲𝐧𝐚̨ 𝐰 𝐬𝐰𝐨𝐢𝐦 𝐫𝐨𝐝𝐳𝐚𝐣𝐮 𝐬𝐲𝐧𝐭𝐞𝐳𝐞̨ 𝐟𝐚𝐬𝐜𝐲𝐧𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐬𝐳𝐭𝐮𝐤𝐚̨ 𝐛𝐢𝐳𝐚𝐧𝐭𝐲𝐣𝐬𝐤𝐚̨, 𝐰 𝐬𝐳𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨́𝐥𝐧𝐨𝐬́𝐜𝐢 𝐢𝐤𝐨𝐧𝐨𝐩𝐢𝐬𝐚𝐫𝐬𝐭𝐰𝐞𝐦, 𝐳 𝐝𝐮𝐜𝐡𝐞𝐦 𝐚𝐰𝐚𝐧𝐠𝐚𝐫𝐝𝐲Foto: Volatus/materiały prom.
  • "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" to wystawa zorganizowana z okazji stulecia urodzin Jerzego Nowosielskiego.
  • Jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej II połowy XX wieku.
  • Oprócz ponad trzydziestu prac Nowosielskiego w Zamku Królewskim w Warszawie prezentowane są również dzieła m.in. Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego czy Władysława Hasiora.

Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy – tym cytatem Jerzego Nowosielskiego Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na swoją najnowszą wystawę "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni".

Jerzy Nowosielski - zachęta do spotkania z twórczością artysty 

- Kiedy zapoznawałam się z twórczością Jerzego Nowosielskiego i razem z Pawłem Witkowskim, współkuratorem wystawy, zastanawialiśmy się, jaki klucz do kontaktu z tą twórczością wybrać, spośród różnych cytatów ten wydał się nam najbardziej zapraszający. Mam nadzieję, że przekona również publiczność do tego, żeby odważyć się jeszcze bliżej spotkać z twórczością Jerzego Nowosielskiego - stwierdziła Monika Przypkowska.

Ekspozycja została przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin artysty i jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. oraz zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Nowosielski w dialogu z innymi wielkimi artystami

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty. Są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.


Posłuchaj
15:48 Wybieram Dwójkę przypkowska 5.12.2023.mp3 Rozmowa z Moniką Przypkowską, współkuratorką wystawy "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" (Wybieram Dwójkę) 

Wystawa "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" w Zamku Królewskim w Warszawie potrwa do 3 marca 2024 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Monika Przypkowska (współkuratorka wystawy "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni")

Data emisji: 5.12.2023

Godz. emisji: 8.35

pg


Czytaj także

"Jerzy Nowosielski" - album z dziełami erudyty i wszechstronnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 17:00
- Na wyjątkowość Jerzego Nowosielskiego składało się wiele czynników. Artysta pochodził z wielonarodowej rodziny, wychowywał się na styku dwóch kultur i religii. Od najmłodszych lat interesował się sztuką, nie tylko malarstwem. Był erudytą, człowiekiem zainteresowanym wieloma dyscyplinami, chętnie wypowiadał się na tematy filozoficzne - mówiła w Dwójce kuratorka i krytyk sztuki Julita Deluga, autorka tekstu do albumu "Jerzy Nowosielski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 11:59
- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
rozwiń zwiń