Opera na wojnie. "Album rodzinny" Kornowicza wystawiony na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 13:00
- Pojechałem tam po to, żeby zobaczyć, jak to wygląda od środka, aby nie być w Warszawie i mówić: "sercem jestem z Wami" w sytuacji, kiedy kilkadziesiąt osób się trudzi - jakby nie patrzeć - wokół mojej muzyki i wygląda to w sposób głęboko poruszający, o ile nie wstrząsający - tak polski kompozytor Jerzy Kornowicz mówił w Dwójce o pracach nad operą "Album rodzinny", którą wystawiono w miniony weekend na Ukrainie.
Opera Album rodzinny Jerzego Kornowicza podejmuje uniwersalny temat życia rodzinnego
Opera "Album rodzinny" Jerzego Kornowicza podejmuje uniwersalny temat życia rodzinnegoFoto: materiały prom./PWM
  • Na Ukrainie, mimo toczącej się wojny z Rosją, wystawiona została opera "Album rodzinny" autorstwa polskiego kompozytora Jerzego Kornowicza, dyrektora artystycznego Festiwalu "Warszawska Jesień".
  • Spektakle miały miejsce w miniony weekend w Kijowie (8.12) i we Lwowie (10.12).
  • Libretto do opery napisał Michał Rusinek, dzieło podejmuje temat życia rodzinnego w rzeczywistości kraju ogarniętego pełnoskalową wojną.

"Album rodzinny", do którego libretto napisał Michał Rusinek, został pokazany w miniony weekend w Kijowie (8.12) i we Lwowie (10.12). I jest dowodem, że mimo trwającej od niemal dwóch lat wojny życie kulturalne w Ukrainie nie zamarło i cały czas wspierają je także polscy twórcy.

"Album rodzinny" - opera o więziach

Opera podejmuje uniwersalny temat życia rodzinnego, które nie ustało przecież w kraju zaatakowanym przez Rosję, nawet jeśli ukraińskie rodziny żyją w cieniu trudnych do wyobrażenia sobie dramatów.

- Libretto Michała Rusinka jest o poszerzaniu kręgu wspólnoty, o budowaniu więzi ze światem, również o ciepłych relacjach z innymi, również o więziach z naturą i ze światem. I widać była tego potrzeba, skoro ze strony ukraińskiej dwie instytucje narodowe, czyli Narodowa Orkiestra Ukrainy z Kijowską Kameratą i Filharmonia Lwowska, zdecydowały się na szybkie tłumaczenie libretta i przygotowanie wersji zupełnie nowej niż polska, z kapitalną obsadą złożoną z młodych wykonawców - mówił nasz gość.

Alarmy bombowe, nieogrzewane pomieszczenia

Jerzy Kornowicz w audycji opowiadał o tym, w jak trudnych warunkach trwały prace nad ukraińską realizacją opery. Proces ten obserwował osobiście.

- W tym czasie rozlegały się alarmy w dzień i w nocy, próby toczyły się w nieogrzewanych pomieszczeniach Kijowa - mówił. - Działa to tak, że kładąc się do łóżka, człowiek nie wie, o której godzinie obudzi go alarm czy o czwartej, czy o piątej, czy później. Pojechałem tam po to, żeby zobaczyć, jak to wygląda od środka, aby nie być w Warszawie i mówić: "sercem jestem z Wami" w sytuacji, kiedy kilkadziesiąt osób się trudzi - jakby nie patrzeć - wokół mojej muzyki i wygląda to w sposób głęboko poruszający, o ile nie wstrząsający.

Czytaj także:

Ukraina - młodzi przejęli zarządzanie kulturą

Jak relacjonował Jerzy Kornowicz, obecnie ukraińskie instytucje kultury przeszły w ręce młodych ludzi.

- Jest nowy dyrektor Narodowej Orkiestry Ukrainy Mychajło Szwed, są nowi dyrektorzy w Filharmonii Lwowskiej, wszędzie są młodzi wykonawcy, odnowiona jest Kijowska Kamerata jeśli chodzi o skład. I trzeba pamiętać, że ci młodzi ludzie są zaledwie dwa lata po pandemii, mają kolejny rok wojny, są to generacje naznaczone jakąś gigantyczną traumą, ale też siłą - zauważył Jerzy Kornowicz. - Tylko jest to pytanie, jak długo ci młodzi ludzie wytrzymają. Jestem pełen podziwu, respektu i chciałbym to wszystkim państwu powiedzieć, że w dni przedświąteczne i świąteczne pamiętajmy o naszych braciach, wspaniałych młodych ludziach. Im się musi udać - podkreślił.


Posłuchaj
12:51 Dwojka_Poranek_Dwojki_opera 2023_12_12-08-36-21.mp3 "Album rodzinny" - opera Jerzego Kornowicza wystawiona na Ukrainie (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Jerzy Kornowicz (dyrektor artystyczny Festiwalu "Warszawska Jesień")

Data emisji: 12.12.2023

Godzina emisji: 8.30

mgc/pj

Czytaj także

Podejście do rosyjskiej kultury w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 18:00
- Gesty mają znaczenie, znaki mają znaczenie. Muzyka jest kontekstualna, ona zawsze wybrzmiewa w określonym momencie i jest odbierana w odniesieniu do tego, co nas otacza. Dlatego uważam, że to, jak organizujemy wydarzenia, to są czytelne znaki i nie może być w tej chwili tak, jak było przed wojną - mówił w Dwójce kompozytor Jerzy Kornowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kornowicz: "Warszawska Jesień" ma swoją tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 10:00
- Nasze tegoroczne hasło ma niewątpliwie sens społeczny, ale oczywiście również aspekt czysto muzyczny. Chodzi o coś, co po staremu nazwalibyśmy kameralistyką czy zespołowością. To fenomen ostatnich dwóch dekad, w jakimś stopniu to zespoły piszą muzykę, a nie kompozytorzy. Tej wizji świata i twórczości przyjrzymy się podczas tegorocznego festiwalu - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz, dyrektor "Warszawskiej Jesieni", która rozpoczyna się już w piątek 16 września. 
rozwiń zwiń