Piotr Kotas: Nocna Orkiestra Eksperymentalna to amatorski zespół profesjonalny

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 12:45
- Spotykamy się tylko i wyłącznie z pasji. Być może w przyszłości chcielibyśmy sprofesjonalizować naszą działalność i ostatecznie zapełniać naszą muzyką wielkie sale i stadiony, ale u podstaw naszego zespołu stoi co innego - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kotas, założyciel Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej. Pod koniec ubiegłego roku ukazał się debiutancki krążek grupy pt. "Nocna płyta".
Nocna Orkiestra Eksperymentalna
Nocna Orkiestra EksperymentalnaFoto: materiały promocyjne
  • Nocna Orkiestra Eksperymentalna powstała w 2022 roku w Rybniku z inicjatywy Piotra Kotasa, pianisty, aranżera i kompozytora.
  • W skład grupy wchodzą obecnie 23 osoby, poza Rybnikiem także z innych części aglomeracji śląskiej.
  • W grudniu 2023 roku ukazał się fonograficzny debiut grupy - "Nocna płyta - zawierający osiem kompozycji. 

Nocna Orkiestra Eksperymentalna - każdy jej koncert to niepowtarzalna formuła, nowy zestaw dźwięków, oryginalny skład i zawsze nowa muzyka. A wszystko zaczęło się w 2022 roku...

Nocna Orkiestra Eksperymentalna jako antidotum

- Zaczęło się to wszystko dość banalnie - w pandemii, gdy głód muzykowania chyba towarzyszył nam wszystkim. W mojej głowie zaświtał wtedy taki pomysł, żeby jakoś to przerwać i skrzyknąć chętnych ludzi, którzy z powodu pandemii nie mogą realizować swojej pasji, swojego wyuczonego zawodu. Wystosowałem ogłoszenie i okazało się, że zainteresowanie jest spore - wspominał Piotr Kotas.

Na pierwszą próbę zespołu przyjechało ok. czterdziestu osób. Obecnie skład Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej liczy 23 członków. - Całkowicie nieprzymuszeni, z własnej woli, zdecydowaliśmy, żeby po godzinach razem tworzyć coś takiego na początku nie do końca sprecyzowanego - tłumaczył gość Dwójki.

W świecie dźwięków NOE

Pod koniec ubiegłego roku ukazał się debiutancki krążek grupy pt. "Nocna płyta". - Jest to wynik naszych wspólnych spotkań, wspólnych oczekiwań co do tego, jak chcielibyśmy funkcjonować w świecie muzycznym - podkreślał Piotr Kotas.

[źródło: YouTube/NOE - Nocna Orkiestra Eksperymentalna]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Piotr Kotas (założyciel grupy Nocna Orkiestra Eksperymentalna)

Data emisji: 26.01.2024

Godz. emisji: 9.30

mo/pg/kor-wm

Czytaj także

Skrzypek Mateusz Smoczyński: chorowałem na punkcie Johna Coltrane'a

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 15:30
-  Chciałem cały czas słuchać, kupować nowe płyty Johna Coltrane'a. Pamiętam, jak rodzice dawali mi pieniądze na obiady. Ja zawsze oszczędzałem i raz w miesiącu mogłem kupić nową płytę Johna Coltrane'a - mówił w Dwójce jazzman, skrzypek improwizujący, kompozytor (nie tylko jazzowy!) oraz wykładowca Mateusz Smoczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Universum" - Dawid Lubowicz i Krzysztof Lenczowski o nowej płycie Atom String Quartet

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 14:00
- Jeżeli chodzi o eksperymentowanie i sprawdzanie różnych rozwiązań, to jednak gdy pracuje się z dobrymi muzykami w kwartecie smyczkowym i jeżeli jeszcze pisze się konkretne partie z myślą o konkretnych muzykach, to można osiągnąć bardzo, bardzo dobre efekty - zaznaczył Krzysztof Lenczowski, wiolonczelista Atom String Quartet. Artyści wydali autorską płytę, na którą sami napisali muzykę.
rozwiń zwiń