Dali, Picasso, Warhol, Banksy i inni. Sztuka XX i XXI w. na wystawie w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 11:27
"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii BWA w Rzeszowie. - Jest to swoista podróż po historii sztuki, tej najnowszej, czyli XX i XXI wieku. Zaczynamy od samego początku ubiegłego wieku, gdzie możemy oglądać Chagalla, Miró czy Légera, potem przechodzimy przez okres międzywojnia i surrealizmu, aż dochodzimy do sztuki doskonale nam już znanej, pop artu i street artu - mówił w Dwójce Piotr Rędziniak, dyrektor instytucji.
Wystawa Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich w Galerii BWA w Rzeszowie
Wystawa "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" w Galerii BWA w RzeszowieFoto: Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
  • Wystawa "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" prezentowana jest w Galerii BWA w Rzeszowie od 20 styczna br.
  • Na ekspozycję składają się 52 prace czołowych twórców sztuki współczesnej. Są to głównie obrazy i grafiki, a także dwie ceramiki.
  • Wybrane dzieła znakomicie dokumentują niemal wszystkie ważne zjawiska artystyczne pojawiające się w sztuce XX wieku.

Dali, Picasso, Warhol, Banksy i Hirst - prace tych artystów zgromadzono na wystawie w jednym polskim mieście i w jednym miejscu. To Galeria BWA w Rzeszowie.

Wystawa marzenie na ważną rocznicę

- Jest to zasługa rzeszowskiego ratusza, który nawiązał kontakt z Fundacją Książąt Lubomirskich. Było to podczas ubiegłorocznego Festiwalu Lubomirskich w Przeworsku. Doszło do współpracy, której efektem jest właśnie ta wystawa, przygotowana specjalnie z okazji 670-lecia lokacji miasta Rzeszów - tłumaczył Piotr Rędziniak, dyrektor rzeszowskiej galerii.

Kolekcja Książąt Lubomirskich w kolejnym polskim mieście

Zbiory prezentowane na wystawie "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" są niezwykle zróżnicowane, ale mają wspólną cechę - powstały po I wojnie światowej i reprezentują najważniejsze nurty artystyczne powojennej Europy, które zrewolucjonizowały świat sztuki XX i XXI wieku.

- Jest to dokładnie powtórzenie wystawy, która miała miejsce w ubiegłym roku w Krakowie. Jest to zestaw 52 prac: obrazów i grafik oraz dwóch ceramik Picassa - przekazał gość "Poranka Dwójki".


Posłuchaj
10:57 Dwójka BWA 29.01.2024.mp3 Piotr Rędziniak o wystawie "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" w Galerii BWA w Rzeszowie (Poranek Dwójki) 

Wystawa "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" w Galerii BWA w Rzeszowie potrwa do 19 maja br.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Piotr Rędziniak (dyrektor Galerii BWA w Rzeszowie)

Data emisji: 29.01.2024

Godz. emisji: 9.35

pg/kor-wm

Czytaj także

Ida Karkoszka: negatywne oddziaływanie człowieka na przyrodę i klimat to temat mojej wystawy

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 17:00
- Chcę zwrócić uwagę na negatywne oddziaływanie człowieka na przyrodę i klimat. Zwierzaki patrzą na nas szerzej, z dachu, przyglądają się nam z wysoka. Podróżowały po Polsce przez cały rok, to były różne miejsca, np. wyschnięte koryto Wisły, powstawały niesamowite zdjęcia. Z jednej strony piękne, ale z drugiej pełne grozy - mówiła w Dwójce rzeźbiarka Ida Karkoszka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biennale w Wenecji. "Jestem całkowicie gotowa do realizacji tego projektu"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 12:06
- Byłaby to ogromna szkoda dla Polski nie realizować żadnego projektu. Takie rzeczy dzieją się w radykalnych sytuacjach. Dwa lata temu np. kuratorzy Pawilonu Rosyjskiego w Wenecji, ze względu na inwazję ich kraju na Ukrainę zdecydowali, że w takich warunkach sztuka nie może być pokazywana, bo może być użyta jako dodatkowy oręż. Mój projekt jest orężem w tej walce obronnej - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II".
rozwiń zwiń