Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego wraca po kilkuletniej przerwie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 11:45
Poprzedni Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego zorganizowano w 2018 roku. Na początku maja odbędzie się jego 12. odsłona. - Mamy nadzieję, że konkurs wkracza w nową epokę. Od początku jego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Ponieważ konkurs się rozrasta, potrzebny jest też mocny finansowo partner. Poprzednio był nim Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a teraz my postanowiliśmy się w to włączyć - mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, wiceszef Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Hiszpan Victor Garcia Garcia podczas finałowego koncertu Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2013 r.
Hiszpan Victor Garcia Garcia podczas finałowego koncertu Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2013 r.Foto: Grzegorz Jakubowski/PAP
  • Historia Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego sięga 1996 roku. Dotychczas odbył się on 11 razy, ostatnio w 2018 roku.
  • Organizowany w Warszawie konkurs należy do The World Federation of International Music Competitions oraz do The European Union of Music Competitions for Youth.
  • O tegorocznej odsłonie wydarzenia opowiadał w "Poranku Dwójki" Lech Dzierżanowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki.

To pierwszy i jedyny konkurs, w którego programie znajdują się wszystkie kompozycje prezentujące wiolonczelę w roli głównej autorstwa Witolda Lutosławskiego. Uzupełnieniem są najważniejsze i najbardziej reprezentatywne utwory wiolonczelowe w szerokim zakresie stylistycznym - od baroku do muzyki współczesnej. 

Profesorowie Michalik i Pałosz - ojcowie Konkursu im. W. Lutosławskiego

- Konkurs powstał w 1996 roku z inicjatywy przede wszystkim dwóch osób: prof. Kazimierza Michalika, który był mózgiem całego pomysłu i skupił wokół siebie całe środowisko wiolonczelistów, których wychował, oraz prof. Bogdana Pałosza - fizyka, który był związany z muzyką poprzez syna wiolonczelistę - tłumaczył Lech Dzierżanowski.

Podobnie jak w poprzednich odsłonach konkursu, w tym roku również uczestnicy obowiązkowo wykonają dwa utwory Lutosławskiego: Wariację Sacherowską na wiolonczelę solo oraz - w finale - Koncert na wiolonczelę i orkiestrę.

Podniesiona granica wieku dla uczestników i znakomite jury

Nowością będzie podwyższony górny wiek uczestników - dopuszczeni są wszyscy ci, którzy w dniu 1 marca 2024 roku nie będą mieli ukończonych trzydziestu lat.

Przewodniczącym jury będzie prof. Krzysztof Jakowicz. - Poza tym w jury mamy czołówkę polskich wiolonczelistów, którzy nie zawsze dotychczas bywali razem, a teraz będziemy mieć ze sobą Andrzeja Bauera i Tomasza Strahla, a także laureata konkursu Marcina Zdunika i jedyną kobietę w tym gronie, Magdalenę Bojanowicz - wymieniał gość "Poranka Dwójki".


Posłuchaj
13:06 Poranek Dwójki dzierżanowski 14.02.2024.mp3 Lech Dzierżanowski o 12. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. W. Lutosławskiego (Poranek Dwójki) 

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 lutego br. Konkursowe przesłuchania ruszą 1 maja w Filharmonii Narodowej. Finały zaplanowano w dn. 10-11 maja, a dzień później odbędzie się Koncert Laureatów połączony z galą rozdania nagród.

Organizatorem nadchodzącej odsłony konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorem jego wieloletni twórcy, Fundacja Na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Lech Dzierżanowski (zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki)

Data emisji: 14.02.2024

Godz. emisji: 8.35

pg/wmkor

Czytaj także

Andrzej Bauer przed Festiwalem "Łańcuch XXI": Witold Lutosławski pracował z niezwykłą kulturą

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 18:00
- Mistrz był niezwykle wymagający, ale pracował zawsze z niezwykłą kulturą i z niezwykłą delikatnością - tak o Witoldzie Lutosławskim mówił prof. Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. 20 stycznia w Warszawie rozpocznie się Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Lutosławski: nie chcę komponować wciąż tego samego, mam ciągły głód świeżości

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 06:01
– Nie powróciłem do tej samej formy, w której napisałem II Symfonię, III Symfonię, Kwartet smyczkowy i tyle innych utworów. Dlaczego? Bo mi się to znudziło – mówił w Polskim Radiu Witold Lutosławski, kompozytor, który nie raz zaskakiwał odbiorców i krytyków.
rozwiń zwiń