Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 22:00
- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Andrzej Boreyko mówił w audycji o nowym sezonie artystycznym 20232024 Filharmonii Narodowej
Andrzej Boreyko mówił w audycji o nowym sezonie artystycznym 2023/2024 Filharmonii NarodowejFoto: PR2
  • Utwory z repertuaru Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a także Ludwiga van Beethoven zabrzmiały podczas inauguracji sezonu artystycznego 2023/2024 w Filharmonii Narodowej, którą transmitowaliśmy w Dwójce.
  • Wystąpili Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. 
  • W przerwie koncertu Beata Stylińska rozmawiała z Andrzejem Boreyką, dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej oraz Bartoszem Michałowskim, dyrektorem Chóru Filharmonii Narodowej.

Filharmonia Narodowa - sezon 2023/2024 pełny rocznic i jubileuszy

Andrzej Boreyko mówił o nowym sezonie Filharmonii Narodowej. - To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof PendereckiWitold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać. Będzie też koncert poświęcony Stanisławowi Skrowaczewskiemu w 100. rocznicę jego urodzin. Również uczcimy 60-lecie pracy Antoniego Wita, wieloletniego dyrektora filharmonii, sam poprowadzi orkiestrę. Świętować będziemy także jubileusz Krzysztofa Meyera - zapowiedział rozmówca Beaty Stylińskiej.

Leszek Możdżer i muzyka Gershwina

Dodał, ze w Filharmonii Narodowej wydarzy się coś specjalnego dla wielbicieli muzyki jazzowej. - Leszek Możdżer zagra muzykę Gershwina, fani tego znakomitego pianisty będą mogli go usłyszeć w nietypowym repertuarze z orkiestrą - powiedział Andrzej Boreyko.

Czytaj też:

Jakub Józef Orliński i muzyka ukraińska

Opowiedział też o innych atrakcjach nowego sezonu. - Zaśpiewa kontratenor Jakub Józef OrlińskiKolejny raz będzie u nas gościła orkiestra z Kijowa, zabrzmi muzyka ukraińska, choć w mniejszym wymiarze niż wcześniej - mówił.

Chór Filharmonii Narodowej świętuje 70-lecie

O jubileuszu 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej na antenie Dwójki opowiadał jego dyrektor Bartosz Michałowski. - Uroczysty galowy koncert odbędzie się 22 października, zaakcentujemy wszystkie ważne muzyczne rocznice tego roku. Pojawią się utwory Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i w finale utwór jego syna Mikołaja Piotra, który został dla chóru zamówiony przez Filharmonię Narodową - zapowiedział.

Posłuchaj
20:01 2023_09_29 20_04_29_Dwojka_Filharmonia_Dwojki.mp3 Andrzej Boreyko i Bartosz Michałowski o nowym sezonie Filharmonii Narodowej i jubileuszu 70-lecia Chóru Filharmonii Narodowej (Filharmonia Dwójki)

 

Program:

Krzysztof Penderecki Przebudzenie Jakuba

Witold Lutosławski Postludium I

Henryk Mikołaj Górecki Trzy tańce op. 34

Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125

wykonawcy: Iwona Sobotka - sopran, Eva Vogel - mezzosopran, Samuel Sakker - tenor, Wojciech Gierlach - bas, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko

Koncert inaugurujący sezon artystyczny Filharmonii Narodowej to wyjątkowe wydarzenie dla melomanów:

***

Intrygujący program koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2023/2024 w Filharmonii Narodowej przybierze formę spotkania wielkich klasyków. Choć mogłoby się wydawać, że twórczość Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego wciąż wyznacza obraz współczesnej muzyki polskiej, coraz częściej zalicza się ją do kanonu muzycznej przeszłości.

Program rozpoczęcia nowego sezonu artystycznego przypomina o ważnych wydarzeniach związanych ze wspomnieniem tych trzech innowacyjnych kompozytorów: 110. rocznicy urodzin Lutosławskiego i 90. rocznicy urodzin Pendereckiego i Góreckiego. Również Ludwig van Beethoven w swoich czasach uchodził za rewolucjonistę (ale i ekscentryka), dla kolejnych zaś pokoleń stał się uosobieniem tego, co klasyczne (a dla wielu tego, co najlepsze). Burzliwa historia recepcji jego monumentalnej IX Symfonii d-moll dowodzi, że znaczenie danego dzieła nie jest nigdy określone raz na zawsze. Fascynowali się nią nie tylko muzycy i słuchacze o odmiennych upodobaniach, lecz także reprezentanci odmiennych opcji politycznych i wyznawcy skrajnych ideologii. Na swojej drodze napotkała zarówno nacjonalizm, jak i dający nadzieję uniwersalizm. Obecnie jeden z tematów finału Symfonii, uznanego przez część współczesnych Beethovenowi krytyków za przejaw ekstrawagancji, należy do najbardziej rozpoznawalnych melodii zachodniej kultury muzycznej i znany jest jako hymn Unii Europejskiej.

[Bartłomiej Gembicki/Filharmonia Narodowa]

*** 

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadziła: Joanna Grotkowska

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Andrzej Boreyko (dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej), Bartosz Michałowski (dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 20.05

mgc/mo

Czytaj także

Andrzej Boreyko: sobotnia inauguracja festiwalu była wielkim przeżyciem

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 12:02
- Jest to pierwszy Wielkanocny Festiwal Beethovenowski bez Krzysztofa Pendereckiego. To było ogromne przeżycie dla nas wszystkich: muzyków orkiestry i dla mnie, żeby dyrygować słynną "Chaconne z Polskiego Requiem" prof. Pendereckiego w tych okolicznościach, tego dnia, gdy na sali była obecna pani Elżbieta Penderecka - mówił w Programie 2 Polskiego Radia znakomity dyrygent. W sobotę (10.10) rozpoczął się festiwal przeniesiony na jesień z powodu pandemii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Boreyko: 120 lat to bardzo dobry wiek dla orkiestry symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 18:11
- Mało jest na świecie orkiestr, które są starsze. Większość tych znanych zespołów nie ma aż tak głębokiej historii. Na przykład Filharmonia Petersburska, słynna orkiestra Mrawińskiego, w tym samym sezonie świętuje dopiero swoje stulecie - mówił w radiowej Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, obchodzącej jubileusz 120-lecia.
rozwiń zwiń